Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 03:46
Reklama

Rodzaje sztuk walki

Sztuki walki bardzo często mylone są ze sportami walki, jednak ich cel oraz treningi wyglądają inaczej. W sztukach walki przede wszystkim uczymy się zadawania ciosów nogami, rekami, łokciami, czy nawet używając białej broni.
  • Źródło: Art. sponsorowany
Rodzaje sztuk walki

Sztuki walki bardzo często mylone są ze sportami walki, jednak ich cel oraz treningi wyglądają inaczej. W sztukach walki przede wszystkim uczymy się zadawania ciosów nogami, rekami, łokciami, czy nawet używając białej broni. Poza tym, co istotne, sztuki walki przynoszą wiele korzyści dla naszego organizmy nie tylko pod względem fizycznym, ale stawiają również na rozwój osobowościowy i duchowy. Ponadto sztuki walki mogą trenować zarówno dzieci, kobiety, jak i mężczyźni. Jakie sztuki walki wybrać? Poniżej przygotowaliśmy bardzo krótka charakterystykę. Zapraszamy do lektury.

Jakie zasady obowiązują w sztukach walki?

Zadaniem sztuk walki jest przede wszystkim wzmocnienie kondycji fizycznej, poznania technik konkretnej sztuki walki oraz jej filozofii. Adepci poprzez trening dbają o rozwój swojej fizyczności, ale i duchowości. Ponadto należy zaznaczyć, ze sztuki walki często kierują się zasadami, w myśl której prowadzone są dane treningi.

Ponadto, sztuki walki, w przeciwieństwie do sportów walki, nie są nastawione na agresję czy wyładowanie. Podkreślić więc należy, ze sporty walki zatem mają na calu skuteczne pokonanie przeciwnika przy użyciu pełnej siły.

Jakie są rodzaje sztuk walki?

Ju-jitsu

Mottem ju-jitsu są słowa “ustąp, aby zwyciężyć”. Ta sztuka walki uznawana jest za pierwowzór innych sztuk i przyjmuje się, że to właśnie od niej miały wziąć początek wszystkie inne japońskie techniki. Opiera się na miękkości ruchów, ustępliwości oraz łagodności. Wszelkie stosowane dźwignie wymagają sporej elastyczności, zatem by uwolnić się z nich, często także trzeba ustąpić. Zatem  ju-jitsu jest to sztuka walki uchodząca za niezwykle skuteczną w samoobronie, która pozwala na szybkie obalenie przeciwnika i unieszkodliwienie go za pomocą różnych chwytów.

Kung-fu

Kung-fu jest sztuką walki pochodzącą z Chin, a jego dzisiejsza forma została pierwotnie ukształtowana w klasztorach Shaolin i Wudang. Ruchy jakie wykonują adepci wzorowane są na naturalnych zachowaniach dzikich zwierząt, dlatego też podczas treningów  można spotkać się ze stylami, np. małpy, lamparta czy żurawia. Wspomnieć należy, że treningi opierają się na zachowaniu równowagi pomiędzy ciałem i umysłem. Ich celem jest zatem głównie samodoskonalenie. Co ważne, kung-fu naucza się walki zarówno z bronią białą, jak i wręcz.

Tai-chi

Tai-chi bardzo często kojarzone jest z relaksująca techniką niż sztuką walki. Polega na wykonywaniu spokojnych oraz harmonijnych ruchów w wolnym tempie, przez co świetnie rozładowuje stres, a jego podstawowym celem jest zachowanie sprawności fizycznej. Aktualnie treningi polecane są zwłaszcza osobom starszym oraz nadmiernie zestresowanym.

Aikido

Aikido zaś nazywane jest dość przekornie, bo sztuką walki bez walki. Swoją popularność zyskało głównie dzięki filmom ze Stevenem Seagal’em. Podkreślić należy, że domeną aikido jest synchronizacja ruchów z oddechem, pełne zachowanie spokoju oraz wydobycie wewnętrznej energii. W aikido większość wykonywanych ruchów ma na celu neutralizację zagrożenia i wykorzystanie siły atakującego przeciwnika właśnie przeciwko niemu. Ponadto ta sztuka walki pozbawiona jest technik atakujących. Stawia ona na szybkość, zwinność i spostrzegawczość. Takie działania umożliwiają skuteczną samoobronę przed większym i silniejszym rywalem.

Judo

Judo powstało w Japonii, a jego twórcą jest Jigoro Kano. Ideą tej sztuki walki jest samodoskonalenie się zawarte w jej regułach, stawia ono na szybkość oraz zwinność.

Karate

Jest to sztuka walki służąca głównie samoobronie bez użycia broni, tak trenujemy np. w klubie karate Hayabusa. Przyjmuje się, że pierwotnie było używane przez chłopów do walki z samurajami. Warto zaznaczyć, że koncentruje się na zadawaniu ciosów rękoma i nogami. Używa się w niej kantów dłoni, łokci, kolan, a nawet głowy. Co ciekawe - uderzeniom towarzyszy okrzyk, a jego zadaniem jest dodanie sobie siły i dezorientowanie przeciwnika.

Taekwondo

Taekwondo to sztuka walki, która powstała oryginalnie jako system walki dla wojska w Korei. Dopiero w XX wieku jego charakter uległ zmianie. Osoby trenujące taekwondo  muszą przestrzegać określonych zasad, wedle których ta sztuka walki nakazuje być im grzecznym, rzetelnym, wytrwałym, odważnym, uprzejmym oraz zachować samokontrolę. Ponadto taekwondo ukierunkowane jest głównie na poprawę kondycji fizycznej.

Capoeira

Wywodząca się z Brazylii capoeira została wymyślona przez niewolników i opiera się na tanecznych ruchach, dzięki którym można zachować olbrzymią płynność i swobodę. Za swój cel obrała ona bycie nieprzewidywalnym i  opiera się przede wszystkim na akrobatycznych kopnięciach.

Muai thai

Muai tjai wykorzystuje walkę w stójce w połączeniu z różnymi metodami blokowania. Opiera się o uderzenia najtwardszymi częściami ciała – łokciami i kolanami Początki tej sztuki walki sięgają aż XIII wieku, kiedy to była ona mocno powiązana z obrządkami religijnymi. Warto wspomnieć, że rodowici Tajlandczycy nadal przed walkami mają swoje rytuały o charakterze duchowym.

BJJ

BJJ, czyli brazylijskie ju-jitsu, wywodzi się z ju-jitsu i jest to sztuka walki, która czerpie również inspiracje z innych stylów – na przykład z judo. Główny nacisk kładzie na walkę w parterze.

Podsumowanie

Coraz chętniej sztuki walki trenują osoby w różnym wieku. I nie ulega wątpliwości, że sztuki walki doskonale dbają o aspekty fizyczne, ale również pomagają nam doskonalić swoją osobowość. Ponadto treningi z powodzeniem można przełożyć na codzienność, gdzie samodyscyplina i redukcja stresu odgrywają niezwykle ważną rolę.


Podziel się
Oceń

Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 4°C Miasto: Malbork

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
test