niedziela, 22 września 2024 17:22
Reklama
Reklama

Mieszkańcy walczą o most na Nogacie

MALBORK. Jedną rzecz wygraliśmy: potrafimy się zjednoczyć - powiedział burmistrz Malborka. Happening może nie był zbyt liczny, ale za to głośny - na znak poparcia starań o budowę mostu - rozbrzmiały przyniesione budziki.
Mieszkańcy walczą o most na Nogacie
200 mieszkańców walczyło o most na Nogacie. Mieszkańcy zebrali się przed Miejskim Domem Kultury, by upomnieć się o budowę drugiego mostu. To nie fanaberia kierowców, którym nie chce się tracić czasu w korkach. Sprawne przeprawienie się przez Nogat to kwestia bezpieczeństwa Malborka. Przed domem kultury zgromadziła się młodzież, która pokazała, jak widzi problem mostu w Malborku. Był m.in. żółw, który symbolizował korek. To za nim w żółwim tempie wlokła się karetka. „Druga nitka żółwie tempo zlikwiduje, wszystkie korki odblokuje” - napisali uczniowie na jednym z transparentów.
- Ważne jest, jak szybko karetki pogotowia ratunkowego, które pomagają w utrzymaniu nas w zdrowiu, są w stanie przejechać przez most – mówiła Teresa Żelazo w imieniu słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Malborku.
- Moja rodzina mieszka od 350 lat na ziemi malborskiej. W 1949 r., gdy budowano most na Nogacie, nikt nie przypuszczał, że będzie za mały – stwierdził Arkadiusz Binnebesel z Malborka. - Moim marzeniem jest, że u schyłku życia przejadę nowym mostem.
- To jedyna szansa na rozwój turystyki, bo korki są obecnie hamulcem. To jest bardzo ważne dla przyszłości naszego miasta – dodaje Stanisław Orłowski.
To, czy Malbork się w niedalekiej przyszłości odblokuje, będzie wiadomo w ciągu najbliższych dni. Zarówno druga nitka mostu, jak i obwodnica jest teraz w rękach ministra finansów. To on zdecyduje, czy na malborskie inwestycje znajdą się pieniądze w budżecie państwa. Jeśli ten plan się powiódł, jest szansa za 3-4 lata część samochodów przemknie obok Malborka nową obwodnicą, a pozostali bez kłopotów przekraczać będą Nogat dwoma niezależnymi mostami, na które prowadzić będą mało uciążliwe, zupełnie przebudowane skrzyżowania i druga jezdnia od mostu aż do ul. Tczewskiej. Taki jest plan, na którego realizację potrzeba ok. pół miliarda złotych. Nic dziwnego, że teraz wszyscy wstrzymali oddech i czekają na wiadomości ze stolicy.
- Ale tak naprawdę dopiero gdy pierwsza łopata zostanie wbita, będziemy mogli odetchnąć – przyznał Andrzej Rychłowski, burmistrz Malborka.
Organizatorzy przyznają: może przed MDK nie zebrała się bardzo liczna grupa mieszkańców. Liczy się spontaniczny udział i wielkie zaangażowanie mieszkańców w nagłośnienie bolącego problemu.
- Jedną rzecz wygraliśmy: potrafimy się zjednoczyć – podsumowuje Szymon Klein z Bractwa Rycerskiego Chorągiew Ziemi Malborskiej.

To jeszcze nie koniec
W najbliższym czasie na biurko dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad trafi blisko 6 tys. podpisów, które widnieją na listach poparcia dla budowy drugiej nitki mostu w Malborku. To ważny element kampanii społecznej „Murem za mostem”. Realizują ją: Malborskie Centrum Kwadrat, Malborskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt Reks, Bractwo Rycerskie Chorągiew Ziemi Malborskiej oraz “Gazeta Malborska”. Całe przedsięwzięcie realizowane jest w ramach ogólnopolskiej akcji “Masz głos, masz wybór”, która jest od lat organizowana przez Fundację im. Stefana Batorego oraz Stowarzyszenie Szkoła Liderów.


Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
test