Jak wstępnie ustalili policjanci, w ubiegły piątek, 25 sierpnia nad jezioro w Krzykosach (gm. Gardeja) wybrało się dwóch wędkarzy. Obaj mężczyźni łowili ryby do późnych godzin nocnych. Z relacji świadka wynikało, że poszedł on po północy zdrzemnąć się do namiotu, a jego 63-letni kolega postanowił zostać na pomoście, by dalej wędkować.
Rano około godz. 6.00 mężczyzna zauważył, że jego kompan nie wrócił z pomostu, więc rozpoczął jego poszukiwania. Po chwili zauważył w wodzie dryfujące ciało. 67-latek o zaistniałym zdarzeniu powiadomił służby ratunkowe. Ciało 63-latka wyłowili strażacy. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają wszelkie okoliczności tego zdarzenia.
Policjanci przypominają zasady bezpieczeństwa
Niestety, liczba ofiar utonięć stale rośnie. Według danych Komendy Głównej Policji tego lata życie nad wodą straciło 200 osób. W czerwcu 2023 utonęło 48 osób, w lipcu utonęło 72 osoby, zaś w sierpniu do tej pory odnotowano 80 przypadków utonięć.
Każdego roku, zanim jeszcze zacznie się sezon wakacyjny, wszystkie służby ratunkowe przypominają o tym, jak zachowywać się nad wodą, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie oraz innych. Bezpieczny wypoczynek to powinien być priorytet wszystkich.
Młodzież i dorośli powinni być odpowiedzialni za siebie, natomiast rodzice i opiekunowie dodatkowo za swoje pociechy.
Rady dla wypoczywających nad wodą
Pływaj tylko w miejscach do tego wyznaczonych - najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie, a w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
Bądź odpowiedzialnym opiekunem - jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.
Przed kąpielą sprawdź temperaturę wody - nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia. Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie. Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę.
Zwróć uwagę na warunki atmosferyczne - nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr. Także pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.
Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, na czczo lub bezpośrednio po posiłku!
Dobieraj odpowiedni sprzęt pływający - pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony). Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
Zadbaj o innych - jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody - nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie rób zdjęć i nie kręć filmów. Tu toczy się walka o życie ludzkie. Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Choć każdy jest odpowiedzialny przede wszystkim za siebie, to zwracaj również uwagę na zachowanie innych. Czasem szybka reakcja kogoś obcego może uratować innemu wczasowiczowi życie. Zawsze miej oczy dookoła głowy.
KPP Kwidzyn