niedziela, 22 września 2024 17:35
Reklama
Reklama

Pod Malborkiem ma powstać biogazownia. Mieszkańcy są przeciwni, obawiają się odoru

MALBORK. Prywatny podmiot przymierza się do budowy biogazowni pod Malborkiem. Już na starcie może napotkać na opór ze strony mieszkańców. Zapowiada się ostry bój - ze smrodkiem w roli głównej. Już zbierane są podpisy przeciwko tej inwestycji.
O tym, że może być trudno, świadczy reakcja władz miasta. Na biurko wójta gminy Malbork już trafiło pismo, w którym miejscy samorządowcy odwołują się od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, który władze położonej po sąsiedzku gminy wydały potencjalnemu inwestorowi. Chodzi o ok. 3 ha gruntu przy drodze prowadzącej do Gronajn. To tam miałoby być realizowane przedsięwzięcie.
- Zgodnie z prawem, musieliśmy wydać taką decyzję administracyjną – tłumaczy Ryszard Witrwein, zastępca wójta gminy Malbork. – Miasto jest stroną tego postępowania, ponieważ działka, którą jest zainteresowana jedna z firm, graniczy z miejskimi terenami.
Magistrat tłumaczy, że sam biogazowni u siebie nie chciał, bo najpierw przedsiębiorcy chcieli zaadaptować na jej potrzeby nieruchomość przy al. Wojska Polskiego, a to teren, w pobliżu którego znajdą się domki jednorodzinne.
- Doszliśmy do wniosku, że obszar miasta zdecydowanie nie nadaje się na prowadzenie działalności, w ramach której do zakładu transportuje się i przetwarza w nim padlinę i odpadki roślinne – mówi Andrzej Rychłowski, burmistrz Malborka.
W Malborku już zbierane są podpisy przeciwko inwestycji. Zdaniem inicjatorów tych protestów, mieszkańcy na pewno poczują biogazownię we własnych nosach. Ale, jak wynika z pierwszych dokumentów dotyczących oddziaływania na środowisko, uciążliwości wcale nie muszą być aż tak dotkliwe dla otoczenia. Jak się dowiedzieliśmy w gminie, inwestor wybrał technologię, w której głównym surowcem do produkcji biogazu ma być masa roślinna, głównie kukurydza.
- Tylko w bardzo niewielkim stopniu zakłada korzystanie z odpadów poubojowych – twierdzi Ryszard Wirtwein. – A i te mają być dostarczane schłodzone, szczelnymi samochodami. Na pewno nie będzie to padlina. Przeładunek surowca, i roślinnego, i zwierzęcego, ma odbywać się w halach. Natomiast cały proces wytwarzania biogazu odbywa się w hermetycznie zamykanych zbiornikach, bo to fermentacja beztlenowa.
Znawcy tematu twierdzą, że również odpady pofermentacyjne są bezwonne. Dlatego w gminie nie mówią tego wprost, ale czuć, że mają żal do sąsiadów z miasta, że na starcie próbują rzucać kłody pod nogi inwestorów. Tymczasem zielone światło dla agroenergii dał niedawno producentom biogazu polski rząd. Ministerstwo Gospodarki przyjęło program „Innowacyjna energetyka – rolnictwo energetyczne”, który zakłada utworzenie do 2020 r. średnio jednej biogazowni w gminie.
- Przekażemy pismo władz miasta na naszą decyzję do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, niech tam zdecydują o przyszłości tej biogazowni – zapowiada Ryszard Wirtwein.
Wartość inwestycji, która mogłaby zostać zrealizowana w gminie Malbork, szacuje się na ok. 30 mln zł. Ewentualna biogazownia ma mieć moc 2 MW, a jej właściciele chcą również produkować ciepło i energię elektryczną. To nie bez znaczenia, bo Polska za 11 lat ma pozyskiwać 20 proc. energii ze źródeł odnawialnych.

Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
test