niedziela, 22 września 2024 15:30
Reklama
Reklama

Co jest ważniejsze: potrzeby czy pieniądze? Dwie wizje ośrodka dziennego wsparcia

MALBORK. Pomieszczenia w „piątce” czekają na zagospodarowanie, ale nie zapadła jeszcze decyzja, co będzie tam funkcjonowało: Ośrodek Wsparcia Dziennego czy przedszkole oraz rehabilitacja i rewalidacja dzieci niepełnosprawnych.
 - Czekamy na decyzję Stowarzyszenia Pomocy Miś. Mówi się o tym, że miałyby z tego ośrodka korzystać osoby dorosłe, powyżej 25 roku życia, na co my nie przystajemy - mówi Jerzy Skonieczny, wiceburmistrz Malborka.
-Chcieliśmy stworzyć centrum dla niepełnosprawnych od dziecka do seniora, ale nie da się tego zrealizować, w szkole jest mało pomieszczeń, a w dodatku są o niedużej powierzchni, dlatego lepiej byłoby zrobić tam ośrodek dla dzieci i starszej młodzieży, nieobjętych obowiązkiem szkolnym, ponieważ ci w wieku szkolnym uczą się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym - mówi Anna Nowocińska- Mucha, prezes stowarzyszenia Miś.
Pomieszczenia w szkole na Południu, niezależnie od ostatecznych decyzji, mają służyć niepełnosprawnym. Wśród propozycji jest przedszkole dla dzieci niepełnosprawnych oraz przeniesienie do niektórych sal zajęć rehabilitacyjnych i rewalidacyjnych, które są aktualnie prowadzone w piwnicy SP nr 5.
-Te dwie sprawy wynikają nie tylko z postulatów dyrekcji szkoły i nauczycieli, ale również rodziców niepełnoprawnych dzieci - przekonuje Skonieczny.
Stowarzyszenie Miś stara się już od wielu lat o pomieszczenia, w których możliwe byłoby funkcjonowanie ośrodka, jednak wizja Urzędu Miasta jest inna niż członków stowarzyszenia.
-Stowarzyszenie w tej chwili do końca nie określiło się, czy chce prowadzić ośrodek wsparcia. Jest to zadanie trudne, gmina zajmuje się tu wspomaganiem stowarzyszeń: organizacja prowadzi tę działalność, a gmina jej w tym pomaga. Miasto nie sprosta zadaniu 100-procentowego finansowania tej działalności. Możemy udostępnić pomieszczenia, pomóc w utrzymaniu budynku, być może dofinansować pewne zadania. Obiekt musiałby być utrzymywany z budżetu centralnego, na drodze subwencji na dzieci niepełnosprawne, dlatego zależy nam, aby były to osoby do 25 roku życia, co pozwoli na utrzymanie nauczycieli, terapeutów i funkcjonowanie ośrodka. Poza tym stowarzyszenia mają większe możliwości pozyskiwania środków na ten cel ze źródeł zewnętrznych. Dlatego zależy nam, by to stowarzyszenie prowadziło ośrodek
- Jeżeli Urząd Miasta nie jest w stanie finansować ośrodka, to my dla tej starszej młodzieży, jako stowarzyszenie, możemy pozyskać pieniądze. Trzeba zdecydować, co jest ważniejsze: czy to, skąd wziąć pieniądze, czy to, jakie są potrzeby. Nie ma sensu powoływać drugiego takiego samego ośrodka jak SOSW- uważa prezes stowarzyszenia Miś.

Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
test