niedziela, 22 września 2024 17:30
Reklama
Reklama

KONTROWERSJE. Akcja obywatelska - z budzikami „Murem za mostem”

MALBORK. 23 października, w piątek, przed Miejskim Domem Kultury przez dwie godziny mieszkańcy Malborka będą krzyczeć, że mają dość tkwienia w korkach, chcą mostu przez Nogat. Happening z budzikami, które mają obudzić władze odbędzie się w godz. 14 a 16 na pl. Słowiańskim.
KONTROWERSJE. Akcja obywatelska - z budzikami „Murem za mostem”
O sprawie pisaliśmy przed tygodniem - w Portalu Pomorza oraz w "Gazecie Malborskie". Teraz przypominamy o akacji i zapraszamy do udziału. Warto wziąć ze sobą budzik, aby wspólnie dać sygnał politykom i władzom - do przebudzenia...

Organizatorzy happeningu spodziewają się nawet dwóch tysięcy uczestników. To najbardziej widowiskowa część akcji społecznej, którą działacze obywatelscy i „Gazeta Malborska” prowadzą w Malborku od początku roku.
- Skoro na listach poparcia podpisało się blisko 5 tys. osób, to szacujemy, że połowa z nich zechce bezpośrednio wyrazić swoje zaangażowanie – mówi Waldemar Klawiński, prezes Malborskiego Centrum Kwadrat, koordynator kampanii „Murem za mostem”. - Liczymy na wszystkich, także całe zakłady pracy, a także studentów, emerytów i rencistów, harcerzy, w przygotowania zaangażowała się już młodzież ze malborskich szkół ponadgimnazjalnych. Nie wyobrażamy sobie, by w naszej pokojowej manifestacji nie zabrakło także samorządowców. Będzie ciekawie, jeśli w happeningu wezmą udział zorganizowane grupy, które będą dzięki temu bardzo widoczne. Może dołączą do nas na chwilę pracujący w pobliżu MDK urzędnicy magistratu i starostwa, jeśli ich szefowie wyrażą na to zgodę.
Ta akcja ma bardzo głęboki sens, zwłaszcza w kontekście niekorzystnej dla miasta decyzji drogowców o wycofaniu się z przygotowań do budowy obwodnicy. Razem z nią miała być budowana druga nitka mostu. Teraz obydwa przedsięwzięcia zawisły na włosku, choć malborski samorząd chciał sfinansować projekt techniczny nowej przeprawy przez Nogat. Dlatego mieszkańcy muszą wziąć sprawy w swoje ręce i zorganizować pokojową manifestację.
Happening odbywać się będzie między godz. 14 a 16 na pl. Słowiańskim, w okolicach istniejącej przeprawy, ale zbiórka uczestników zaplanowana jest przed MDK.
- Jeśli nie obwodnica, to niech choć powstanie most – mówi Mirosław Czapla, starosta malborski, który od lat jest orędownikiem drugiej nitki.
Aby go wybudować, potrzebnych jest ok. 50 mln zł, bo prócz przeprawy ma również zostać przebudowany odcinek drogi krajowej nr 22 między mostem a ul. Tczewską. Dla porównania, powstanie obwodnicy miało pochłonąć ok. 450 mln zł. Realizacja obydwu inwestycji miała rozpocząć się w 2011 r.
- Uważamy, że jeszcze nie wszystko stracone, dlatego się nie poddajemy i dalej walczymy o drugą nitkę – tłumaczy Waldemar Kalwiński.
Organizatorzy zaprosili wszystkie media, także ogólnopolskie stacje telewizyjne, by akcja „Murem za mostem” stała się głośna w całym kraju.
- Chcemy również zrobić pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników happeningu – zapowiada Klawiński.
Za akcją „Murem za mostem” stoją: Malborskie Centrum Kwadrat, Malborskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt Reks, Bractwo Rycerskie Chorągiew Ziemi Malborskiej oraz “Gazeta Malborska”. Całe przedsięwzięcie realizowane jest w ramach ogólnopolskiej akcji “Masz głos, masz wybór”, która jest od lat organizowana przez Fundację im. Stefana Batorego oraz Stowarzyszenie Szkoła Liderów.

O moście ma być głośno
Organizatorzy happeningu liczą na aktywny udział malborczyków. Dlatego ważne, by mieszkańcy pojawili się z transparentami, flagami i… budzikami.
- Chcemy, by zadzwoniły wszystkie jednocześnie, by pokazać, że to już najwyższy czas na most – mówi Waldemar Kalwiński. - Mogą to być także gwizdki, trąbki, syreny. Musi być głośno o naszym problemie.  


Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
test