W sezonie letnim każdego dnia na plaży gubią się dzieci. Zagubienie dziecka na plaży, gdzie wypoczywają tłumy oraz bliskość wody stanowi ogromne niebezpieczeństwo.
Plaża pełna turystów i parawanów tworzy dla małego dziecka labirynt, w którym idąc, nie wie jak wrócić do swoich kochanych rodziców. Znajdując się w tłumie plażowiczów oraz rozstawionych parawanów wystarczy chwila nieuwagi i dziecko stracimy z pola widzenia. Na plaży wszystko dla dzieci wygląda tak samo, wydaje im się, że idą w dobrą stronę, jednak nieświadomie zawsze oddalają się od miejsca, w którym przebywali z rodzicami, potrafiąc tak przejść nawet kilka kilometrów. Sytuacja zaginięcia jest bardzo trudnym i traumatycznym przeżyciem dla dziecka oraz całej rodziny. W takiej sytuacji służby postawione są w najwyższy stan gotowości.
Współpraca wszystkich służb jest bardzo istotna, aby jak najszybciej odnaleźć dziecko. Wybierając się na plażę, zabezpieczmy dziecko na wypadek zgubienia się i załóżmy na rękę opaskę „niezgubkę”. Na takiej opasce znajduję się numer alarmowy oraz miejsce na umieszczenie imienia i nazwiska dziecka, oraz numer telefonu do opiekuna co usprawnia akcję poszukiwawczą, dzięki opasce dziecko szybciej znajduje się u rodziców, krócej przeżywając traumatyczną dla nich rozłąkę. Opaskę „niezgubkę” powinniśmy zakładać dziecku na rączkę przede wszystkim tam, gdzie będziemy przebywać w dużych skupiskach ludzi np. plaża, centrum handlowe. Warto pamiętać, że opaska „niezgubka” na ręku dziecka nie zwalnia nas z zachowania szczególnej ostrożności podczas sprawowania opieki nad maluchem.
Podziękowania za udział w filmie dla wszystkich służb, które zawsze z nami współpracują podczas zaginięć dzieci na terenie Mierzei Wiślanej: OSP Jantar, Stacja Ratownictwa Morskiego Sztutowo, WOPR Elbląg, Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej, Placówka Straży Granicznej w Krynicy Morskiej, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim.
Zdjęcia i montaż : mł. asp. Karolina Figiel, podkom. Rafał Rutkowski, Rafał Retmaniak