Wystawa była głównym wydarzeniem podczas otwarcia Atleier. Ewa Minge zaprezentowała swoje najnowsze obrazy oraz rzeźby. Obrazy tworzyła m.in. podczas pleneru malarskiego w Sopocie, o którym jakiś czas temu informowaliśmy.
- Marek Duchnowski jest osobą dzięki, której te obrazy się tutaj znalazły oraz dzięki której zaczęła się moja przygoda z malarstwem – mówiła Ewa Minge. - Marek zorganizował moją pierwszą wystawę i do dnia dzisiejszego się przyjaźnimy. Poznałam Jarka Kukowskiegi właśnie dzięki Markowi. Jeśli spotyka się malarza, wybitnego artystę, który niczego nie udaje i jest po prostu autentyczny – potrafi wykonać dowcip artystyczny i wykonać doskonałą pracę, jest to szczególnie cenne. Jarosław jest moim przyjacielem, ale też mistrzem i nauczycielem jeśli chodzi o sztukę. Tłumaczył mi np. dlaczego obraz powinien mieć werniks (śmiech). W swoich obrazach maluje emocje, to co czuję w danym momencie. Moje pierwsze obrazy, które się sprzedały były związane z tematyką sakralną jak obraz „Zmartwychwdstanie”. Podchodzę do płótna nie składam go graficznie, po prostu podchodzę i maluję. Zaczynam zawsze od czarnego podkładu, potem biała kredka, farby...
Artystka podkreśliła, że nie lubi rzeczy statycznych, co udowadnia w swojej sztuce, a wcześniej projektach modowych. Zapowiedziała też wystawę w Paryżu „7 Grzechów Współczesnych”. Będzie to siedem rzeźb. Zapewne niedługo dowiemy się więcej o tym ciekawie zapowiadającym się projekcie.
Wystawa prac Ewy Minge nie byłaby możliwa, gdyby nie nowe miejsce, w którym będą odbywać się różne wydarzenia artystyczne. A jest nim kamienica przy ul. Podmurnej 13, gdzie urządzono Atelier Quantum, która została wyremontowana z prywatnych środków.
– Jest to miejsce, gdzie maluję obrazy, powstają rzeźby i instalacje artystyczne – przyznaje Jarosław Kukowski, twórca i właściciel atelier. - Przychodzą tu też studenci szlifujący swój warsztat. Mam zaszczyt współpracować z wybitnymi twórcami sztuki różnych dziedzin i cieszę się, że mogę zainteresować ich naszym pięknym miastem, pełnym możliwości i stale się rozwijającym. Udało się pozyskać na wernisaż najnowsze prace Ewy Minge, która mimo nawału pracy i obowiązków przyjechała, by opowiedzieć o swoim malarstwie.
Jarosław Kukowski nazywa swoje Atelier miejscem spotkań kameralnych, wystaw, zapowiedź większych wystaw, eksperymentów artystycznych... Wydarzenie objęła patronatem paryska Galeria Quantum.
W atelier zostało wyodrębnione miejsce do pracy twórczej, a także część ekspozycyjna. Cała inwestycja i wydarzenie inaugurujące zostały zrealizowane z prywatnych środków.
Zgodnie z założeniem programowym, prezentacje prac współczesnych malarzy w Atelier Quantum stanowić będą preludium do wystaw w Fabryce Sztuk – instytucji, z którą J. Kukowski współpracuje pro publico bono od wielu lat, m.in. jako juror konkursów plastycznych. W jednym z nich oceniał nadesłane prace dzieci i młodzieży z czołowym twórcą realizmu magicznego Marcinem Kołpanowiczem. W październiku br. w Fabryce Sztuk zostanie zorganizowana wystawa retrospektywna Jarosława Kukowskiego z okazji jego 30-lecia pracy twórczej.
Na wernisaż zostały zaproszone m.in. osoby kierujące kulturą w Tczewie: Krzysztof Korda - dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, Alicja Gajewska - dyr. Fabryki Sztuk oraz Tomasz Hildebrandt, dyr. Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.
- Jestem pod ogromnym wrażeniem Atelier Quantum – mówiła Alicja Gajewska. - To wspaniałe miejsce w świetnej lokalizacji, tym bardziej, że już niebawem zorganizujemy zieloną strefę – przestrzeń edukacyjną. Myślę, że wspólnie będziemy realizować wspaniałe projekty. Dziękuję, że otwiera Pan swoją galerię w Tczewie – w swoim rodzinnym mieście. Jest Pan świetnym przykładem, że można pochodzić z Tczewa i zrobić wielką karierę. W tym roku będzie Pan świętował 30 lat pracy artystycznej, którą uświetnimy wystawą w Fabryce Sztuk, na którą wszyscy Państwo jesteście zaproszeni!
Otwarcie Atelier uświetnili swoją obecnością malarze: wspomniana Eva Minge, Daniel Pawłowski i Krzysztof Wiśniewski, a także przedstawiciele władz samorządowych. Dzień później w pracowni gościł prezydent Mirosław Pobłocki. Artystyczne miejsce odwiedziła również delegacja z Dębna – miasta partnerskiego Tczewa.
Jarosław Kukowski jest związany z Tczewem od dzieciństwa. Szczególnie jest mu bliskie Stare Miasto. Atelier Quantum bez wątpienia wzbogaciło tę dzielnicę Tczewa.
W. Mocny/Fot. Zbigniew Mocny