niedziela, 22 września 2024 13:36
Reklama
Reklama

Malborczycy walczą o most na Nogacie

MALBORK. Na 23 października wyznaczono datę happeningu, który ma pokazać decydentom z Warszawy, że inwestycje drogowe są miastu potrzebne. Ma być głośno i widowiskowo.
Malborczycy walczą o most na Nogacie
Nie ustają komentarze po niekorzystnej dla miasta decyzji drogowców wycofaniu się z przygotowań do budowy obwodnicy. Razem z nią miała być budowana druga nitka mostu. Teraz obydwa przedsięwzięcia zawisły na włosku, choć malborski samorząd chciał sfinansować projekt techniczny nowej przeprawy przez Nogat. Dlatego mieszkańcy chcą wziąć sprawy w swoje ręce i zorganizować pokojową manifestację.
- Zapraszamy 23 października wszystkich, którym nie jest obojętne, czy Malbork stoi w korkach – mówi Waldemar Kalwiński, prezes stowarzyszenia Malborskie Centrum Kwadrat, koordynator kampanii społecznej „Murem za mostem”, która prowadzona jest od początku tego roku. – Happening odbywać się będzie na pl. Słowiańskim, w okolicach istniejącej przeprawy od godz. 14 do 16, w więc wówczas, gdy zaczynają się kłopoty zmotoryzowanych. Możemy w ten sposób wspólnie zademonstrować, jak bardzo zależy nam na drugiej nitce mostu.
Również lokalne władze są zawiedzione informacją, że centrala Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wstrzymała na razie przygotowania do inwestycji drogowych, których Malbork potrzebuje jak żaba dżdżu. Zdarza się, że na wjazd do miasta od strony Tczewa trzeba czekać nawet godzinę, bo swobodny ruch blokuje „wąskie gardło”, jakim jest istniejące połączenie dwóch brzegów Nogatu. Samorządowcy już interweniowali w Warszawie, wkrótce znów wybierają się do stolicy.
- Jeśli nie obwodnica, to niech choć powstanie most – mówi Mirosław Czapla, starosta malborski, który od lat jest orędownikiem drugiej nitki.
Aby go wybudować, potrzebnych jest ok. 50 mln zł, bo prócz przeprawy ma również zostać przebudowany odcinek drogi krajowej nr 22 między mostem a ul. Tczewską. Dla porównania, powstanie obwodnicy miało pochłonąć ok. 450 mln zł. Realizacja obydwu inwestycji miała rozpocząć się w 2011 r.
- Uważamy, że jeszcze nie wszystko stracone, dlatego się nie poddajemy i dalej walczymy o drugą nitkę – tłumaczy Waldemar Kalwiński.
Organizatorzy happeningu liczą na aktywny udział malborczyków, którzy przyjdą z transparentami, flagami i… budzikami.
- Chcemy, by zadzwoniły wszystkie jednocześnie, by pokazać, że to już najwyższy czas na most – mówi Kalwiński.
Organizatorami kampanii „Murem za mostem” są:  Malborskie Centrum Kwadrat, Malborskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt Reks, Bractwo Rycerskie Chorągiew Ziemi Malborskiej oraz “Gazeta Malborska”. Całe przedsięwzięcie realizowane jest w ramach ogólnopolskiej akcji “Masz głos, masz wybór”, która jest od lat organizowana przez Fundację im. Stefana Batorego oraz Stowarzyszenie Szkoła Liderów.
-------------------------------------
Drogowcy z Gdańska też są sercem za mostem: - Z ogromną satysfakcją odbieram i popieram obywatelską postawę mieszkańców Malborka dążących do wybudowania nowej przeprawy przez rzekę Nogat w Malborku, co przyniesie korzyść nie tylko im samym, ale również tysiącom turystów pragnących odwiedzić przepiękny zamek gotycki – napisał Robert Marszałek, wicedyrektor gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w specjalnej Księdze Gości akcji „Murem za mostem”.


Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
test