czwartek, 21 listopada 2024 23:49
Reklama
Reklama

Ptasia grypa w Sztumie! Nad jeziorem Zajezierskim znaleziono martwe ptaki. Władze rozwiesiły komunikaty z ostrzeżeniami

Idąc bulwarem nad jeziorem Zajezierskim natkniemy się na komunikaty, mówiące by nie zbliżać się do jeziora, a martwe ptaki zgłaszać służbą. Komunikaty ostrzegają wprost przed ptasią grypą, która pojawiła się na naszym terenie. Zalecana jest szczególna ostrożność z uwagi na groźnego wirusa H5N1. Interwencje związaną z podejrzanymi martwymi ptakami sztumscy strażacy odnotowali już 2 maja br.
W. Mocny

Na miejscu pracowały dwie jednostki z Ochotniczej Straży Pożarnej w Postolinie i trzy jednostki z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sztumie. Obie jednostki samorządowe – powiat sztumski i gmina Sztum potwierdziły występowanie zagrożenia.

Od wczoraj (5 maja) na oficjalnym profilu gminy Sztum widnieje następujący komunikat:
 

Uwaga Mieszkańcy!

Powiatowy Lekarz Weterynarii potwierdził ptasią grypę u przebadanych padłych ptaków, znalezionych w okolicach jeziora Zajezierskiego. Chociaż wirus H5N1 nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi, to na naszej stronie internetowej umieściliśmy komunikat określający zasady postępowania w czasie występowania infekcji, dla hodowców drobiu i właścicieli ptaków hodowlanych. Pozostałym Mieszkańcom zalecamy niedopuszczenie do obszarów objętych występowaniem ptasiej grypy zwierząt domowych oraz o powstrzymanie się od bezpośredniego kontaktu z wodą. (…)

 

Gmina Sztum podaje też, że zagrożenie potwierdza Powiatowy Lekarz Weterynarii w Malborku wystąpienie na terenie powiatu sztumskiego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (H5N1), u mew śmieszek odłowionych w dniach 28.04.2023r. i 02.05.2023r. z Jeziora Zajezierskiego w Sztumie.


 

W związku z powyższym prosi się mieszkańców Miasta i Gminy Sztum o:


 

- nie dotykanie martwych ptaków oraz nie zbliżanie się do ptactwa dzikiego;


 

- potrzebie informowania Powiatowego Lekarza Weterynarii, Policji, Straży Pożarnej lub Straży Miejskiej o martwym ptactwie znalezionym w terenie;


 

- zakazie gromadzenia drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli na targach, pokazach, wystawach;


 

- zakazie utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu;


 

- nakazie pojenia i karmienia drobiu wyłącznie w zamkniętym pomieszczeniu, które uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa;


 

- zakazie korzystania ze zbiorników wodnych , znajdujących się na wolnym powietrzu , w celach związanych z hodowlą drobiu;


 

- zakazie pojenia drobiu wodą pochodzącą ze zbiorników wód powierzchniowych, do których może mieć dostęp dzikie ptactwo;


 

- zakazie wypuszczania drobiu w celu odnowy populacji ptaków łownych;


 

- zakazie utrzymywania kaczek i gęsi z innymi gatunkami drobiu;


 

- konieczności zabezpieczenia paszy dla drobiu przed dostępem dzikich ptaków;


 

- konieczności stosowania w gospodarstwach obuwia i odzieży ochronnej przeznaczonej do pracy wyłącznie w gospodarstwie;


 

- konieczności wyłożenia mat dezynfekcyjnych nasączonych środkiem dezynfekcyjnym przed wejściem do budynków, w których utrzymywany jest drób.


 

Ponadto informuje się mieszkańców, że oznakowany będzie obszar zagrożony , który obejmuje powiaty: sztumski, malborski oraz kwidzyński, poprzez ustawienie tablic ostrzegawczych z czarnym napisem na żółtym tle o następującej treści:


UWAGA! WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW OBSZAR ZAGROŻONY”

Numer telefonu do Straży Miejskiej w Sztumie – kom. 601 218 587.


opr. (tomm)/Fot. UMiG Sztum/W. Mocny



Podziel się
Oceń

Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Malbork

Ciśnienie: 992 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
test