Rodzina Hanny Lesisz z Treutlerów po powrocie z zesłania do ZSRR w 1945 r. została osiedlona w okolicach Polanicy Zdroju w Chocieszowie, gdzie Tadeusz Lesisz – był leśniczym. Przeszli gehennę na zesłaniu i cudem przeżyli.
- Przy Dębach Pamięci przy sztumskim LO zapalono znicze i oddano hołd rodzinie Lesisz – relacjonuje Piotr Stec, rady powiatowy, a zarazem nauczyciel SOSW w Uśnicach. - W piątek ponownie oddaliśmy hołd wszystkim ofiarom „Katynia” przy sztumskim Głazie Pamięci. Jeden z wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Uśnicach przygotował pracę/Anioła katyńskiego. którego można zobaczyć na stronie Ośrodka.
Dodajmy, że pracę przygotowano na Ogólnopolski Konkurs „Katyń 1940. Polskie serce pękło”, organizowany przez Sejm RP.
- Nasz uczeń właśnie dostał zaproszenie od Pani Marszałek Sejmu – Elżbiety Witek i jedzie na uroczystą galę do Telewizji Polskiej – dodał Piotr Stec. (Uczeń stworzył pracę pod jego kierunkiem dop. red.)
Także radni powiatu sztumskiego Adam Krupa Zbigniew Pedziwilk w im. PiS Sztum, złożyli wiązanki kwiatów w 80. rocznicę ujawnienia zbrodni katyńskiej.
„Dziś przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia wspominamy polskich oficerów, funkcjonariuszy, urzędników, którzy zostali zamordowani przez NKWD strzałem w tył głowy w lesie katyńskim i innych miejscach kaźni 83 lata temu. Władze sowieckie robiły wszystko, by prawda o tej zbrodni nigdy nie ujrzała światła dziennego. Daremne okazały się ich wysiłki. Dziś powinniśmy pamiętać o Tych, którzy oddali swe życie za Ojczyznę! Cześć Ich pamięci!” - napisała także Sylwia Celmer (były starosta), na swoim profilu publicznym w mediach społecznościowych.
(tomm)