niedziela, 22 września 2024 11:29
Reklama
Reklama

Owoce odkrywa się po czasie – opadają maski i pozory

MALBORK. Zanim wyszliśmy miałem wiele obaw, jak to będzie, jakie będą warunki tam, gdzie będziemy spać, bo spaliśmy w domach u ludzi, którzy nas przyjęli i w salach gimnastycznych w szkołach. Marsz nie zawsze był przyjemny. Są takie momenty, gdy bardzo dokucza ból fizyczny.
Owoce odkrywa się po czasie – opadają maski i pozory
Wspomnienia z pielgrzymki
Za malborską grupą Pomezania kolejna pielgrzymka na Jasną Górę.
Spotkanie w gronie towarzyszy wspólnego marszu do obrazu Jasnogórskiej Pani było bardzo sympatyczne. Po trudach pielgrzymowania przyszedł moment, by wzajemnie sobie podziękować za spędzony razem czas, za otuchę jaką otaczano się wzajemnie. Dużą część grupy stanowili ludzie młodzi, a spośród nich wielu pierwszy raz wyruszyło na pielgrzymkę pieszą. Niektórzy zdecydowali się na dołączenie do grupy Pomazania pod wpływem kolegów.
- Idzie się z dużą grupą, poznaje się wielu ludzi i samo przebywanie z nimi daje dużo radości - powiedział Jędrzej Jackiewicz. - Byłem po raz pierwszy na pielgrzymce  i sporo osób, które były też po raz pierwszy mówi, że jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to za rok także pójdą. Najbardziej dokuczało zmęczenie, bo mało spaliśmy. Zanim wyszliśmy miałem wiele obaw, jak to będzie, jakie będą warunki tam, gdzie będziemy spać, bo spaliśmy w domach u ludzi, którzy nas przyjęli i w salach gimnastycznych w szkołach.
Opowiada Bartek Grzywiński:
- Byłem szósty raz na pielgrzymce. Jak się nie jest w tej grupie i się tego samemu nie przeżyje, to ciężko jest zrozumieć niektóre sytuacje. Marsz bez intencji nie ma sensu, intencja jest motorem, który dodaje sił i sprawia, że można iść dalej. Jeżeli swój trud ofiarujemy za coś, to zawsze dodaje to sił. Są takie momenty, gdy bardzo dokuczał ból fizyczny, wiadomo, że każdy ma inny organizm, więc też inaczej odczuwał ten marsz. Wtedy modlisz się o siłę i właśnie wtedy przypomina się w jakiej intencji się pielgrzymuje. Uważam, że był to najlepszy czas w całym okresie wakacyjnym. Pielgrzymka to jest coś, czego owoce odkrywa się po czasie i dopiero z perspektywy czasu można je ocenić. To też ma duży wpływ na to, że chce się iść w kolejnym roku. To są dwa tygodnie rekolekcji w drodze, w trakcie których uczymy się otwartości na drugiego człowieka. Po czasie opadają wszystkie maski i pozory, człowiek nie ma siły udawać i jest takim, jakim jest w rzeczywistości. Żadne słowa zachęty nie działają tak, jak to gdy samemu się to przeżyje. Koledzy też mi nie chcieli wierzyć, że jest tak, jak im opowiadam. Mówiłem im jak nas przyjmują ludzie, że czujemy się jak długo wyczekiwani goście. Ks. Piotr, nasz przewodnik, jest bardzo otwarty na drugiego człowieka, przez cały czas podtrzymywał nas na duchu. Jest to człowiek niesamowitej wiary i pokory. Jest kapłanem, ale dla innych pozostaje bratem, czas pielgrzymki był dla niego również czasem służby. Służył swoją pomocą, gdy widział, że ktoś przeżywa kryzys.


Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
test