Reklama
środa, 27 listopada 2024 15:38
Reklama

Nowi terytorialsi na półmetku poligonowych zmagań z WOT

Słupsku trwa szkolenie podstawowe żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w ramach projektu „Ferie z WOT”
  • Źródło: Maciej Szalbierz
Nowi terytorialsi na półmetku poligonowych zmagań z WOT

Źródło: Maciej Szalbierz

Ponad pięćdziesięciu - dotąd obcych sobie osób - rozpoczęło nowy etap swojego życia. Przekraczając, tydzień temu bramy 73 Batalionu Lekkiej Piechoty w Słupsku, dopełnili wszelkich formalności i zostali żołnierzami 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. W ten sposób wkroczyli na 3-letnią ścieżkę szkoleniową w WOT, by jak najlepiej służyć ojczyźnie i swoim rodakom. 

Styczniowe szkolenie odbywa się w ramach „Ferii z WOT”, czyli projektu skierowanego przede wszystkim do uczniów oraz nauczycieli, którzy chcą podjąć służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej i przejść 16-dniowe szkolenie podstawowe, nie rezygnując przy tym ze swoich edukacyjnych i zawodowych obowiązków. 

Żołnierze, którzy szkolą się w Słupsku to osoby o różnych zainteresowaniach i zawodach. Ze względu na specyfikę projektu „Ferie z WOT” większość z nich stanowią uczniowie, ale szkolenie podjęłi także m.in.: prawnik, ratownik medyczny czy magazynier.

Trzy lata to pełen okres trwania szkolenia terytorialsów, jednak pierwszym krokiem na żołnierskiej drodze jest ukończenie 16-dniowego szkolenia podstawowego. Nowo wcieleni żołnierze odbywają je w Malborku. Ćwiczenia te są przepustką do dalszej służby w WOT. Obejmują one naukę podstawowych działań taktycznych, zasad posługiwania się bronią, strzelanie, udzielanie pierwszej pomocy, ewakuację rannego z pola walki czy posługiwanie się mapą. Szkolenie kończy tzw. pętla taktyczna, która jest testem nabytych podczas ćwiczeń umiejętności. 

Zwieńczeniem kilkunastodniowego wysiłku jest uroczysta przysięga wojskowa. Wraz ze słowami roty, każdy żołnierz bierze na swe ramiona ciężar tradycji Armii Krajowej, z której wyrosły Wojska Obrony Terytorialnej. Słowa przysięgi oznaczają także wagę odpowiedzialności za gotowość do pełnej poświęcenia służby na rzecz lokalnej społeczności. 

W tej chwili nowi terytorialsi są na półmetku poligonowych zmagań. Przed nimi jeszcze niespełna tydzień nabywania wiedzy i żołnierskiego doświadczenia. Chwila wytchnienia nastąpi 28 stycznia, kiedy na Rynku w Kościerzynie złożą przysięgę wojskową. Będzie to historyczna chwila, bowiem jest to pierwsza tego typu uroczystość pomorskich terytorialsów w mieście, w którym funkcjonuje 72 Batalion Lekkiej Piechoty. Po złożeniu przyrzeczenia służby Ojczyźnie, żołnierze rozpoczną swoją wojskową drogę w batalionach podległych 7 Pomorskiej Brygadzie OT: 71 blp w Malborku, 72 blp w Kościerzynie oraz 73 blp w Słupsku.

Przysięga w Kościerzynie jest pierwszą w tym roku organizowaną przez 7 Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej. Jakie plany i co jest priorytetem dla pomorskiej jednostki na 2023 rok?

- Jeżeli chodzi o plany na 2023 r., to priorytetem będzie ukompletowanie nowopowstałego batalionu w Kościerzynie i jak najszybsze zakończenie remontu budynków koszar, w których będzie on stacjonował – mówi oficer prasowy 7 PBOT por. Tomasz Klucznik. - Ponadto chcemy dalej rozwijać kompetencje kompanii szkolnej i kompanii saperów zwłaszcza w kontekście koordynowania działań przeciwkryzysowych z udziałem wojska w naszym województwie. Nieprzerwanie, duży nacisk będziemy też kładli na kolejne wcielenia nowych ochotników do naszej brygady, tak aby kończyć proces kompletowania żołnierzy 7PBOT - W 2023 roku planujemy zmniejszyć ilość wcieleń żołnierzy do sześciu, jednocześnie zwiększając liczbę szkolących się jednorazowo terytorialsów - zakończył por. Klucznik.


Podziel się
Oceń

Reklama
pochmurnie

Temperatura: 6°C Miasto: Malbork

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
test