Mając 67 lat wielu pracowników płci męskiej z uwagi na statystyki dotyczące chorób, umierałoby realizując obowiązek pracy. Teraz będą mogli spokojnie odpocząć pobierając świadczenie z ZUS.
Konferencje zorganizowano w 10-lecie od momentu, kiedy w życie weszła decyzja rządu PO-PSL o podwyższeniu wieku emerytalnego.
„Chcemy, aby każdy Mieszkaniec zadał sobie pytanie - Który model jest sprawiedliwszy społecznie i korzystniejszy dla Polek i Polaków?” - mówili działacze, prezentując tablice z danymi.
W konferencji uczestniczyli radni i działacze PiS z powiatu sztumskiego m.in. JaceK Krupa i Zbigniew Pędziwilk oraz z Malborka – Tomasz Klonowski.
- Donald Tusk podniósł wiek emerytalny, mimo że w wyborach 2011 r. PO wcale tego zapowiadała – mówił poseł K. Smoliński. - W 2012 r. podwyższono go mimo sprzeciwu społecznego, bo według badań 90 proc. Polaków opowiedziało się przeciwko temu. Teraz Donald Tusk mówi, że jak ponownie będzie rządził tego wieku nie podwyższy. Rodzi się pytanie, któremu Donaldowi Tuskowi należy wierzyć? Jak pamiętamy mężczyznom podwyższono wiek o 2 lata do 67 lat, a kobietom z 60 do 67 lat (stopniowo). W 2017 r. przywróciliśmy wiek emerytalny, taki jak obowiązywał poprzednio. Wprowadziliśmy też mnóstwo dodatkowych świadczeń dla emerytów (senior plus, program, w którym seniorzy otrzymują zwrot kosztów za leki) i rencistów. Przez 8 lat rządów PO – PSL podwyższono najniższe emerytury o ok. 44 proc. z 524 zł do 757 zł. Natomiast w ciągu 7 lat rządów PiS o 91 proc. (w marcu br.) w stosunku do 2015 r. Średnia szacowana emerytura netto 2023 r. łącznie z „13-tką” i „14-tką”. wzrośnie o 118 proc.
Poseł stwierdził, że świadczenia emerytalne nadal będą zwiększane.
- My te sprawę naprawiliśmy. Jedną z kluczowych decyzji, którą podjęliśmy było przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn – uzupełnił. - W przypadku utrzymania reformy Tuska w powiecie malborskim do tej pory pracowałoby o 3229 kobiet oraz 1293 mężczyzn więcej. Dzięki zmianie wprowadzonej przez nas na szczęście mogą teraz cieszyć się odpoczynkiem na emeryturze.
- Wybraliśmy Malbork oraz budynek Starostwa, w którym obecnie rządzi koalicja PO-PSL ze względu na chęć przedstawienia różnicy podejścia do tak fundamentalnej kwestii jak prawa emerytalne – przyznał Tomasz Klonowski, radny miejski Rady Miejskiej w Malborku. - Chcemy, żeby każdy mieszkaniec Malborka zadał sobie pytanie, który model jest sprawiedliwszy społecznie i korzystniejszy dla Polek i Polaków. Robimy wszystko, by polscy obywatele mogli cieszyć się jak najszybciej wypoczynkiem na emeryturze.
Dodajmy, że wówczas podobną konferencję zorganizowano także w Starogardzie Gdańskim.
(tomm)/Fot. Facebook