niedziela, 22 września 2024 09:52
Reklama
Reklama

Obok zamku malborskiego wyrośnie nowe Stare Miasto

MALBORK. Jest plan, by odtworzyć namiastkę dawnej zabudowy Starego Miasta. Wielu mieszkańcom marzy się starówka. Na razie w sąsiedztwie pokrzyżackiej warowni mamy bloki pamiętające 20-lecie PRL. Czy przesłoni je szereg nowych-starych kamieniczek?
Obok zamku malborskiego wyrośnie nowe Stare Miasto
Władze miasta przymierzają się do sprzedaży działek na Starym Mieście.
- Wydzielonych na sprzedaż będzie 17 działek. Jak zapewne wiele osób zwróciło uwagę, w ostatnim czasie otrzymaliśmy dofinansowanie na odbudowę Szkoły Łacińskiej, gdzie powstanie zupełnie unikalny obiekt. W te nasze plany od początku była wpisana koncepcja odtworzenia historycznej zabudowy tego miejsca, począwszy od strony Nogatu, nad murami – informuje Andrzej Rychłowski, burmistrz Malborka. - Wielokrotnie mówiłem, że jest to plan, który, mam nadzieję, samorząd malborski będzie realizował przez wiele kolejnych kadencji, plan zmierzający do odtworzenia historycznej zabudowy. Jest to początek, pierwszy etap tego procesu.
Zamierzenia są dość ambitne. Na pewno jeszcze w tym roku zweryfikuje je rynek. Magistrat zapowiada, że przetarg na sprzedaż gruntów ogłosi na początku października. Nie wiadomo jednak, czy na zaproszenie do odbudowy malborskiego Starego Miasta odpowiedzą inwestorzy. Do wzięcia jest 13 działek w sąsiedztwie Szkoły Łacińskiej. Tam wysokość nowej zabudowy nie może przekroczyć 12 m. Kolejne cztery przeznaczone zostały do zagospodarowania wzdłuż al. Rodła. Ten ciąg nowych budynków nie może być wyższy niż 10 metrów. Wszystkie grunty, które mają zmienić właściciela, znajdują się w obrębie ścisłej ochrony konserwatorskiej. Ich nabywcy powinni liczyć się więc z poważnymi ograniczeniami. I wydatkami, bo wszelkie prace, które będą prowadzić na Starym Mieście wymagają badań archeologicznych lub przynajmniej nadzoru archeologa.
- Inwestorzy, którzy nabędą działki, będą musieli zwrócić się do miasta o wyrażenie akceptacji koncepcji, a później projektu. Będą też musieli na etapie koncepcji wykonać wszelkie konieczne prace i badania przygotowawcze. W ślad za tym, w związku z faktem, że mamy gotową dokumentację na rekonstrukcję murów, będziemy chcieli realizować to przedsięwzięcie wraz z uporządkowaniem zieleni. A ta zabudowa stworzy zupełnie nową jakość i wprowadzi nowy element w krajobraz Malborka – zapewnia bumistrz.

Tyle tylko, że do dzisiaj nikt z mieszkańcami, ani Starego Miasta, ani całego miasta, na temat tych planów nie dyskutował, choć zmiany tej historycznej części Malborka będą nieodwracalne. Czy planowane są konsultacje społeczne w tej sprawie? Można wszak obawiać się niezadowolenia mieszkańców, którzy stracą swój niepowtarzalny widok z okien na Nogat i Żuławy. Bezapelacyjnie realizacja planów stworzy nową jakość i nową panoramę Malborka, ale odbędzie się jakimś kosztem. Z jednej strony wielu malborczyków oczekuje odtworzenia namiastki przedwojennej zabudowy w tej części miasta, z drugiej – ci, którzy mieszkają w sąsiedztwie, mogą kręcić nosem.

- Trzeba mieć świadomość, że jest to nasze wspólne dobro, a nie tylko teren widokowy dla mieszkańców dwóch bloków – tłumaczy Andrzej Rychłowski. - Musimy zmieniać miasto, rozwijać je, a w konsekwencji, wierzę w to, przyczyni się to do poprawy jakości życia również tych mieszkańców, gdyż stworzy nową, estetyczną, uporządkowaną przestrzeń. Będzie się to wpisywało w to, co w ogóle w Malborku się teraz dzieje, a ze Szkołą Łacińską ma szanse stworzyć unikalną przestrzeń. Protesty się zdarzają, przykładem był choćby McDonald’s, a osoby, które w zdecydowanej większości były przeciw budowie restauracji, dzisiaj w dużej części doceniają tę i inne zmiany dokonane w centrum.
Idąc za ciosem, magistrat tworzy plany dotyczące także pawilonu usługowo-handlowego, którego współczesna bryła nijak się ma do usytuowanych w niedalekim sąsiedztwie zabytków.
- Jeśli chodzi o pawilon, to docelowo też będziemy chcieli przeznaczyć ten teren pod zabudowę odtworzeniową – zapowiada burmistrz. - Mam nadzieję, że władze kolejnych kadencji będą miały determinację do realizacji tego założenia i konsekwentnie poprowadzą to przedsięwzięcie dalej. Mamy plan działań na wiele lat i przekażemy go na pewno kolejnym władzom. Czy będą miały siły i determinację do realizacji przedsięwzięcia, to się jeszcze okaże, ale myślę, że jest to inwestycja, na którą w Malborku czeka się od wielu lat.


5,2 ha
Taką powierzchnię gruntów przeznaczono do sprzedaży nad Nogatem i wzdłuż al. Rodła.

Co ty na to Stare Miasto?
Chcielibyśmy poznać Wasze opinie na temat planów, które zrodziły się w Urzędzie Miasta, a dotyczą zagospodarowania historycznej części Malborka. Czy takie strategiczne decyzje powinny zostać poddane publicznej dyskusji? Czy to dobrze, że bloki-pudełka zostaną przesłonięte namiastką dawnych kamieniczek?
 Na opinie czekamy na naszej stronie internetowej www.portalpomorza.pl.


Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
test