Na nowym znaczku Poczty Polskiej pojawili się młodzi oficerowie na tle budynku Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Oprócz waloru filatelistycznego do obiegu trafiła również koperta FDC (Pierwszego Dnia Obiegu). W widocznej na niej grafice wkomponowano fotografię przedstawiającą szable.
W uroczystości z okazji 100. rocznicy wziął udział Krzysztof Falkowski, Prezes Poczty Polskiej. Nowy walor filatelistyczny to kolejny wspólny projekt realizowany przez Pocztę Polską z Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni. Współpraca Spółki z Uczelnią trwa od kilku lat i jest następstwem m.in. porozumienia, które w 2020 roku zawarły ze sobą oba podmioty. Porozumienie dotyczyło m.in. współpracy w zakresie doskonalenia kadr Poczty Polskiej oraz wspólnego przygotowywania i prowadzenia przedsięwzięć wpisujących się w misję i potrzeby obu instytucji.
- Poczta Polska intensywnie rozwija obszar usług cyfrowych, a także wdraża nowoczesne rozwiązania wspierające cyberbezpieczeństwo, współpracujemy w tej dziedzinie z Akademią. Tym bardziej cieszy mnie, że mogliśmy uhonorować emisją filatelistyczną 100. rocznicę Wyższego Wojskowego Szkolnictwa Morskiego, którego tradycje kultywuje ta znakomita Uczelnia i jest ich chlubną częścią. Akademia Marynarki Wojennej to nie tylko uczelnia wojskowa, to także prężny ośrodek kształcenia w obszarze cyfrowym – tak istotnym w obecnym świecie. Poczta Polska identyfikuje się ze wszelkimi działaniami, które służą upowszechnianiu wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa, dlatego też uruchomiła wraz z AMW studia podyplomowe MBA – mówi Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.
Akademia Marynarki Wojennej to uczelnia wyższa, która kształci podchorążych, oficerów oraz cywili na kierunkach związanych z nawigacją, mechaniką morską oraz obronnością. W murach AMW studenci i kursanci zdobywają wiedzę, umiejętności praktyczne oraz mogą korzystać z różnego rodzaju symulatorów czy laboratoriów. Studenci wojskowi mogą kształcić się na pięciu kierunkach: nawigacji, mechanice i budowie maszyn, mechatronice, informatyce oraz systemach informacyjnych w bezpieczeństwie. Studenci cywilni mają z kolei do wyboru aż trzynaście kierunków, do których należą, m.in. bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo morskie państwa czy systemy informacyjne w bezpieczeństwie.
- Jesteśmy wdzięczni Poczcie Polskiej za uhonorowanie naszego jubileuszu znaczkiem pocztowym. Nasza współpraca w ostatnich latach stale się rozwija i intensyfikuje. Wspólnie realizujemy z powiedzeniem wiele przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym, należą do nich Letnia Szkoła Cyberbezpieczeństwa, studia MBA, a wkrótce także DBA. Teraz dołącza do nich emisja filatelistyczna, która uświetnia nasze jubileuszowe obchody – podkreślił kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej.
Znaczek z okazji 100. rocznicy morskiego szkolnictwa wojskowego i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej oraz sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl
O znaczku:
autor projektu: Poczta Polska
liczba znaczków: 1
wartość: 3,90 zł
nakład: 126 tys. szt.
technika druku: offsetowa
format znaczka: 31,25 x 43 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: 9 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 7 października 2022 r.