Ostatnimi czasy na terenie miasta i gminy Starogard Gdański można było zaobserwować większą ilość żołnierzy z bronią i wyposażeniem wojskowym.
Związane to było ze zorganizowanym w terminie od 17 do 30 września szkoleniem zintegrowanym żołnierzy z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Każdy terytorials przynajmniej raz w roku uczestniczy w takim dwutygodniowym szkoleniu poligonowym. Dzięki przychylności władz samorządowych, tym razem na teren działań został wybrany Starogard Gdański. Żołnierze z 71. Batalionu Lekkiej Piechoty z Malborka stacjonowali w budynkach Stada Ogierów i realizowali zaplanowane zadania w swoim rejonie odpowiedzialności, czyli w terenie w którym przyjdzie im działać podczas realnych wydarzeń.
W okresie tych dwóch tygodni doskonalili swoje umiejętności z topografii, taktyki, strzelania, udzielania pierwszej pomocy oraz wielu innych czynności, które powinien przyswoić każdy żołnierz lekkiej piechoty. Największy nacisk położono na zgranie się w realizacji zadań w ramach struktur kompanii i batalionu. Władze miasta i powiatu starogardzkiego bardzo zaangażowały się we wsparcie wojska w przygotowaniach, między innymi udostępniły do szkolenia ze wspinaczki wykwalifikowanych instruktorów oraz ściankę wspinaczkową usytuowaną na terenie Ośrodka Sportu i Rekraacji.
W piątek, 30 września 2022 r. na rynku, odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy, którzy dopiero zasilili szeregi pomorskich terytorialsów. Tym razem trzydzieści jeden osób wypowiedziało tą rotę, dołączając do ponad trzydziestu czterech tysięcy terytorialsów z całej Polski, którzy przysięgali bronić swojej Ojczyzny a w czasie pokoju wspierać swoją lokalną społeczność w sytuacjach kryzysowych.
Wojska obrony terytorialnej to jedyny rodzaj sił zbrojnych, który pozwala na łączenie pracy zawodowej w cywilu, nauki, studiowania ze służbą wojskową. Jeżeli ktoś wcześniej nie był w wojsku czeka go szesnastodniowe szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową, dla rezerwistów przewidziano ośmiodniowe szkolenie uzupełniające. Następnie, każdy terytorials ma obowiązek uczestniczyć w dwudniowym weekendowym szkoleniu rotacyjnym realizowanym raz w miesiącu i raz w roku w szkoleniu poligonowym. Plan tych szkoleń każdy otrzymuje z rocznym wyprzedzeniem z chwilą wstąpienia w szeregi terytorialsów. Za każdy dzień szkolenia oraz za gotowość do stawiennictwa żołnierze otrzymują uposażenie uzależnione od posiadanego stopnia wojskowego. Szczegóły można uzyskać na stronie www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.