Przełom sierpnia i września to co roku okres podsumowania żniw oraz prac polowych. To także okazja do podtrzymywania polskiej tradycji ludowej, poprzez wicie ze zbóż wieńców i wypiekanie dożynkowych chlebów. W gminie Miłoradz te obrzędy nadal są kultywowane, a w tym roku samorząd położył na nie większy nacisk.
- Konkursy dożynkowe są organizowane w naszej gminie od zawsze, jednak nie zawsze były odpowiednio akcentowane, bo zwykle ocenianie i nagradzanie uczestników łączyło się z zabawą plenerową, koncertami i nie przykuwało należytej uwagi - mówi Arkadiusz Skorek, wójt gminy Miłoradz. - W tym roku w centrum obchodów święta plonów umieścimy właśnie docenienie pracy rolników i naszych mieszkańców. Chcemy nadać tej tradycji większą rangę, dlatego postanowiliśmy skupić się na uroczystości dziękczynnej, a zaoszczędzone na imprezie plenerowej środki przekazać na nagrody dla naszych mieszkańców i sołectw, które przystąpią do konkursów dożynkowych.
Msza dziękczynna odbędzie się w niedzielę o godzinie 12 w kościele pw. Michała Archanioła w Miłoradzu. Po nabożeństwie zostaną wręczone nagrody. Sołectwo, które stworzy najładniejszy wieniec, otrzyma nagrodę w wysokości 1500 złotych. Pozostali uczestnicy konkursu także zostaną wyróżnieni. W tym przypadku nagroda wyniesie po 1000 zł. Urząd Gminy w Miłoradzu oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu przygotowali też nagrody finansowe dla uczestników konkursu na chleb dożynkowy. Środki te sołtysi będą mogli wykorzystać na dofinansowanie mniejszych uroczystości dożynkowych w swoich sołectwach.
Dla części mieszkańców brak zabawy plenerowej może być niespodzianką, ale trzeba pamiętać, że w tym roku GOKiS przygotował bardzo bogatą ofertę wydarzeń plenerowych, które rozpoczęły się już w kwietniu i jeszcze się nie zakończyły.
- Za nami bardzo dużo imprez, podczas których mogliśmy się pobawić, spędzić wspólnie czas i integrować. Podczas majówki świętowaliśmy jubileusz klubu piłkarskiego Delta oraz mogliśmy podziwiać mecz oldbojów naszej drużyny z Reprezentacją Artystów Polskich. W czerwcowy weekend odbyła się również duża zabawa plenerowa pod nazwą „Dzień Gminy Miłoradz”, poza tym na mieszkańców czekały pikniki rodzinne w różnych sołectwach, zabawy edukacyjne, spływ kajakowy, biegi i marsze nordic walking, w czwartek do czterech miejscowości przyjedzie mobilne kino 7D, a okres wakacyjny w gminie zamknie turniej rycerski w Pogorzałej Wsi - mówi Marcin Szesza, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Miłoradzu. - Przed nami do końca roku jeszcze wiele innych ciekawych wydarzeń. Nowa propozycja święta plonów łączy się z chęcią dalszego kultywowania tradycji konkursów dożynkowych i organizowanie ich co roku w różnych miejscowościach. W środę upływa czas zgłaszania się do konkursów i mam nadzieję, że nowa formuła spotka się z większym zainteresowaniem mieszkańców. Zapraszam wszystkich do udziału i dołączenia do tegorocznych obchodów święta plonów.