Zaczęło się od jednego telefonu...
Ksiądz Mikołaj Kizłyk ze Lwowa przez pół roku pełnił posługę w tczewskim kościele farnym. Po powrocie na Ukrainę objął parafię na obrzeżach Lwowa. Kiedy rozpoczęła się wojna na Ukrainie i do Lwowa dotarła fala uchodźców, ksiądz Mikołaj zorganizował dla nich wsparcie, a poszukując pomocy zadzwonił do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie.
Informacja o potrzebach lwowskiej parafii dotarła do Michała Ciesielskiego, który zorganizował w tym celu 27 lutego 2020 r. spotkanie dla swoich przyjaciół. Zebrani zdecydowali o powołaniu inicjatywy Tczew dla Ukrainy, która w pierwszej kolejności miała wspierać pomocą działania ks. Kizyłka na terenie Lwowa. Tczew dla Ukrainy wspierały od początku dwie organizacje pozarządowe: Fundacja dla Tczewa, która zajęła się zbiórką rzeczową i kwestą publiczną oraz Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga z Tczewa, odpowiedzialne za zbiórkę finansową. Członkami inicjatywy oprócz Michała Ciesielskiego zostali: Łukasz Brządkowski, Marcin Kussowski, Agnieszka Saidowska, Estera Ciesielska, Iwona Czapska, Marcin Woelke, Michał Wieczorkowski, Ewelina Wieczorkowska, Mikołaj Terczakowski, Zosia Ciesielska i Żaklina Kowalkowska.
Magazyn w Domu Kultury Eaton
Pierwszym zadaniem grupy Tczew dla Ukrainy była organizacja magazynu do gromadzenia, sortowania i wydawania wsparcia. Z pomocą przyszła korporacja EATON, która na potrzeby magazynu przekazała dawny Dom Kultury przy ul. 30 Stycznia 55. Pracownicy firmy pomagali także w pierwszych dniach działalności magazynu. Przez 18 dni funkcjonowania był on otwarty dla potrzebujących przez prawie 150 godzin. Dzięki wsparciu kilkudziesięciu wolontariuszy i wielu lokalnych firm zgromadzono i wydano z niego ponad 1500 kartonów pomocy dla uchodźców przybyłych do naszego miasta, ich rodzin oraz rodzin goszczących. W skład paczek pomocowych wchodziła żywność, środki higieniczne i odzież.
Transporty humanitarne
Dzięki zgromadzeniu wsparcia rzeczowego i darowiznom finansowym, była możliwa działalność humanitarna bezpośrednio na terenie Ukrainy. Organizowana była ona na dwa sposoby - wspieranie transportów innych organizacji oraz wysyłanie własnych. Tych pierwszych było łącznie 10 - cztery na granicę w Zosinie i Dorohusku, trzy do Iwanofrakowska i trzy do Lwowa oraz Równego. Pierwszym odbiorcą pomocy był ks. Mikołaj Kizłyk.
Do Lwowa trafiło ogólnie 285 kartonów wsparcia żywnościowego i medycznego oraz 60 materacy dla noclegowni dla uchodźców. Do Równego i Łucka przewieźliśmy 125 kartonów wsparcia oraz kilkadziesiąt litrów płynów do dezynfekcji, które trafiły do równieńskiego szpitala wojskowego oraz punktu dla uchodźców przy łuckiej katedrze. Do Iwanofrankowska przekazaliśmy 85 paczek żywnościowych i ze środkami higienicznymi. Samodzielnie zorganizowaliśmy 5 transportów: Dwa do Równego i Lwowa, po jednym do Dnipro (60 paczek) i Kremieńczuka (90), Buczy i Kality (70). Szczególnie trudna i ważna była wyprawa do Buczy, miejscowości dotkniętej potwornymi zbrodniami rosyjskiego okupanta. Przyjechaliśmy tam w grekokatolicką i prawosławną Wielkanoc przywożąc ponad 600 pakietów żywnościowych z tradycyjnymi dla tego okresu potrawami. Dodatkowo przewiesiliśmy na Ukrainę i do Tczewa łącznie 100 paczek przekazanych od rodzin i dla rodzin, które w wyniku wojny zostały rozdzielone. Do biblioteki ukraińskiej w Fundacji RC w Gdańsku przywieźliśmy 10 kartonów książek.
Nasze wsparcie na terenie Ukrainy zamknęło się liczbą prawie 1,5 tys. dostarczonych paczek z pomocą i przejechanych prawie 13 tys. km. Kierowcami podczas naszych wyjazdów byli Tomasz Brzyski i Józef Pakizer, a auta użyczyły firmy Gościniec nad Wisłą i Łosiak Kompleksowe Usługi Motoryzacyjne. Niezwykle ważną działalnością, szczególnie na początku wojny na Ukrainie, było przewożenie uchodźców ze Lwowa bądź z granicy do różnych miast Polski. Pierwszy taki transport na granicę zorganizowała Dorota Hanselek i Michał Ciesielski przy wsparciu firmy przewozowej Górka z Rudna. Uchodźców ze Lwowa przez granicę przewiózł Tomasz Brzyski. Łącznie w bezpieczne miejsce w Polsce przewieźliśmy 70 osób.
Pod koniec miesiąca chcemy jechać z kolejnym transportem, wszystkie osoby zainteresowane prosimy o kontakt przez e-mail: [email protected] tel. 503 070 478
Tczew dla Ukrainy