Do matury na poziomie podstawowym w całym kraju przystępuje dziś blisko 290 tysięcy absolwentów. By zaliczyć obowiązkowy język polski należy zdać pisemny egzamin przynajmniej 30 proc. Na rozwiązanie testu jest dokładnie 170 minut.
Jak zdradzają maturzyści w mediach społecznościowych, jednym z zadań jest rozprawka, a temat z którym trzeba się zmierzyć to: „Czym dla człowieka jest tradycja?” na podstawie Pana Tadeusza oraz „Relacja z drugim człowiekiem jako źródło szczęścia” - maturzyści mieli w tym zadaniu odwołać się do „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej. Trzeci temat dotyczył interpretacji wiersza .
Tematy te są jednak znane jak na razie nieoficjalnie.
Maturzyści wchodzą na salę po dokładnym sprawdzeniu dowodów osobistych. Egzamin rozpoczyna się ok. 20 min. wcześniej.
(tomm)
List Pomorskiego Kuratora Oświaty z okazji zakończenia zajęć dydaktycznych w klasach maturalnych
Szanowni Państwo
Dyrektorzy, Nauczyciele i Wychowawcy,
Absolwenci i Maturzyści, Rodzice!
W dniu zakończenia zajęć dydaktycznych w klasach maturalnych serdecznie gratuluję Absolwentom i życzę pomyślnej realizacji dalszych ambitnych planów życiowych oraz satysfakcji z wyników matury, a także poszerzania wiedzy na wybranych kierunkach studiów.
W ostatnich latach stanęliście przed wyzwaniem sprostania wielu nietypowym trudnościom, jak również radzenia z wydarzeniami, na które nie mamy wpływu, a które dotknęły każdego, pomimo to dobrze wypełniliście swoje obowiązki i z sukcesem ukończyliście szkołę.
Gorąco dziękuję Rodzicom, Nauczycielom i Wychowawcom za to, że byliście Państwo blisko swoich Uczniów, Córek i Synów, którzy każdego dnia mogli liczyć na Wasze wsparcie i troskę. Pomagaliście im w dokonywaniu mądrych wyborów i podejmowaniu właściwych decyzji.
Za to wszystko proszę przyjąć wyrazy głębokiego uznania i szacunku oraz życzenia wszelkiej pomyślności.
Pomorski Kurator Oświaty
Małgorzata Bielang