niedziela, 22 września 2024 05:21
Reklama
Reklama

Lotnisko wojskowe przeszkadza. W Królewie zawrzało

MALBORK/STARE POLE. Strefa, która ma chronić mieszkańców przed nadmiernym hałasem spowodowanym przez samoloty wojskowe, stała się prawdziwym przekleństwem dla Królewa. Ministerstwo Obrony Narodowej nie odpowiedziało na postulaty samorządowców. Miejscowość nie może się rozbudowywać.
Lotnisko wojskowe przeszkadza. W Królewie zawrzało
Staropolski samorząd przystąpił do sporządzenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Ten strategiczny dla gminy dokument jest w fazie opracowywania i konsultowania z mieszkańcami. Kiedy wójt Starego Pola poinformował w Królewie, że obszar ograniczonego użytkowania ustanowionego wokół podmalborskiego lotniska wojskowego, wpisany do studium, oznacza dla tej miejscowości brak możliwości rozwoju, we wsi zawrzało.
- Podczas zebrania wiejskiego usłyszałem, że mam zrobić wszystko, by strefy w Królewie nie było – mówi Włodzimierz Załucki, wójt Starego Pola.
Urzędnicy zaczęli szukać właściwego adresata w wojsku, z którym można byłoby podjąć rozmowy o zmniejszeniu obszaru strefy, która ma chronić mieszkańców przed skutkami hałasu, jaki wywołują silniki wojskowych myśliwców. Bo według mieszkańców, startujące MiG-i 29 nie są tak uciążliwe dla uszu, jak wcześniejszy typ samolotów, którymi latali wojskowi.
- Prawdopodobnie hałas jest teraz bardziej odczuwalny w Malborku, na przedłużeniu pasa startowego. U nas tak tego nie słychać, jest zdecydowanie ciszej – twierdzi wójt Załucki.
Kolejne pisma, wysyłane od ubiegłego roku, wracały do Urzędu Gminy z adnotacją „nas to nie dotyczy”. Ministerstwo Obrony Narodowej w ogóle nie odpowiedziało na postulaty Starego Pola. Wtedy wójt poprosił o pomoc wojewodę pomorskiego. W ubiegły wtorek w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim doszło do spotkania.
- Uczestniczył w nim wojewoda pomorski, Roman Zaborowski, samorządowcy z gminy Stare Pole, przedstawiciele Wojewódzkiego Sztabu  Wojskowego, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego – wylicza Maja Opinc-Bennich, rzecznik prasowy wojewody.
- Od początku deklarowałem, że nie jesteśmy za tym, by zlikwidować lotnisko, ale by współpracować, bo cierpią cywile – podkreśla Włodzimierz Załucki. - Królewo jest najbogatszą miejscowością w naszej gminie. Nie możemy pozbawić mieszkańców, a dokładnie dzieci tamtejszych rolników, budowania własnych domów i w przyszłości przejmowania gospodarstw. Nie chodzi o wielkie osiedle, ale pojedyncze nowe zabudowania. Dlatego zależy nam, by zmniejszyć obszar ograniczonego użytkowania, który uniemożliwia jakikolwiek rozwój Królewa.
Według wójta, w 2003 roku, gdy tworzone było rozporządzenie wojewody pomorskiego o ustanowieniu strefy wokół lotniska w Krasnołęce, prawdopodobnie nikt nie robił badań poziomu hałasu.
- Obszar mógł być ustanowiony na podstawie danych technicznych samolotów wojskowych, czyli bardziej na zasadzie symulacji, niż stanu faktycznego. Tymczasem hałas silnika MiG-a 29 w określonych warunkach może być słyszany inaczej – tłumaczy wójt.
Dlatego władze zwróciły się do wojska o zrewidowanie wcześniejszego stanowiska. Mundurowi mają odpowiedzieć do połowy sierpnia. Być może potrzebne będą aktualne badania poziomu hałasu, które dałyby odpowiedź, czy obszar ograniczonego użytkowania, zwłaszcza w Królewie, można zmniejszyć. Sprawę komplikuje także fakt, że nie wystarczy już podpis wojewody pod dokumentem, który miałby wprowadzić w życie postulaty mieszkańców Królewa.
- Od listopada ub. roku, na mocy ustawy kompetencyjnej (na skutek, której trwa proces decentralizacji systemu zarządzania i przekazywanie kompetencji pomiędzy wojewodą a jednostkami samorządu terytorialnego), opiniowanie stref ochronnych w odniesieniu do lotnisk należy do kompetencji marszałka województwa. Natomiast ostateczna decyzja o ewentualnym zmniejszeniu ustanowionego obszaru ograniczonego użytkowania wokół lotniska należy do Ministerstwa Obrony Narodowej – tłumaczy  Maja Opinc-Bennich.
Mimo to wójt Załucki jest optymistą:
- Prace nad  studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego są bardzo zaawansowane. Liczymy, że uda się je uchwalić do końca roku.



Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
test