W tym dniu tradycyjnie przez miasta i miasteczka ruszały barwne Orszaki Trzech Króli z pobrzebieranymi aktorami w rolach Kacpra, Melchiora i Baltazara – mędrców ze wschodu. Niekiedy mogliśmy także zauważyć wiernych przebranych za Świętą Rodzinę. W Sztumie orszak raz ruszał z kościoła św. Anny do kościoła im. św. Andrzeja Bobola, a kolejnego roku odwrotnie.
Niestety w tym roku ograniczenia pandemiczne spowodowały mniej uroczyste obchodzenie tego święta. Niemniej orszak w sztumskiej parafii św. Anny miał miejsce.
Po mszy świętej, w czasie której wybrzmiały m.in. kolędy i ewangelia św. Mateusza opowiadająca o dotarciu Mędrców do Dzieciątka po tym jak na miejsce doprowadziła ich gwiazda betlejemska, wierni ruszyli z kolędami na ustach, do żłobka usytuowanego pod kościołem poewangelickim.
Po dotarciu na miejsce uczestniczy przemarszu pokłonili się małemu Jezusowi oraz zaśpiewali kolędy. Następnie ksiądz proboszcz zaprosił wszystkich na koncert scholi i chórów parafialnych do Centrum Kultury Chrześcijańskiej (w tymże kościele poewangelickim).
Innym ważnym dla chrześcijan symbolem dzisiejszego święta jest poświęcenie wody i kredy, którą wierni zabierają do domów. Po powrocie kredą wypisywane są litery C + M + B (niekiedy oddaje się także dany rok) oznaczające wedle tradycji skróty od imion Mędrców: Kacper, Melchior i Baltazar. W odniesieniu do napisów na drzwiach mieszkań lub domów oznaczają także skrót od błogosławieństwa: łac. „Christus Mansionem Benedicat” („Chryste Błogosław temu domowi”),
Z kolei „krzyżyki” symbolizują nakreślanie przez księdza znaku krzyża.
(tomm)
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ Z TEGOROCZNEGO
SZTUMSKIEGO ORSZAKU TRZECH KRÓLI !!