niedziela, 22 września 2024 03:55
Reklama
Reklama

Walczyli o polskość, nie mają nawet tablicy pamiątkowej

MALBORK. Tablica została zdemontowana po 47 latach, do dzisiaj nie wmurowana została w nowym miejscu, bo – jak tłumaczy magistrat – nie ma jeszcze zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków, by umieścić ją na historycznym staromiejskim ratuszu. Dlatego w tym roku w 89 rocznicę plebiscytu na Powiślu kwiaty zostały złożone przed innymi tablicami...
Walczyli o polskość, nie mają nawet tablicy pamiątkowej
Niestety, tylko skromną uroczystością przed Młodzieżowym Domem Kultury Ratusz na Starym Mieście zostały upamiętnione wydarzenia z 1920 r.
Nie ma już budynku przy ul. Piastowskiej 15, który pamiętał spotkania polskich działaczy plebiscytowych. Dom Polski został rozebrany w ubiegłym roku. To właśnie na jego murach od 1961 r. znajdowała się tablica będąca hołdem dla odwagi Polaków, którzy stanęli po stronie swojej ojczyzny. Tablica została zdemontowana po 47 latach, do dzisiaj nie wmurowana została w nowym miejscu, bo – jak tłumaczy magistrat – nie ma jeszcze zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków, by umieścić ją na historycznym staromiejskim ratuszu. Dlatego w tym roku kwiaty zostały złożone przed innymi tablicami, które upamiętniają działaczy organizacji społeczno-kombatanckiej Młody Las, znajdującymi się przed wejściem do Młodzieżowego Domu Kultury.
W uroczystości wzięli udział m. in. przedstawiciele środowisk kombatanckich, harcerskich oraz samorządowych.
89 rocznica plebiscytu, który, na mocy traktatu wersalskiego, odbył się w 1920 r. w powiatach: malborskim, sztumskim, kwidzyńskim i suskim, przypada 11 lipca. Jak opisują historycy, został przeprowadzony w ten sposób, że każdy uprawniony do głosowania miał się wypowiedzieć za Polską albo Prusami Wschodnimi. Ale, na skutek szykan i represji, wielu Polaków w ogóle nie wzięło udziału w głosowaniu lub głosowało za Prusami Wschodnimi. Na ogólną liczbę 7 889 uprawnionych do wyrażenia swej woli, za Polską odważyło się głosować 165 osób. Według innych niemieckich źródeł było ich 191.
Swe zwycięstwo Niemcy uczcili ustawieniem na placyku przed kościołem koło zamku dużego monumentu, na którym umieścili postać krzyżaka z ogromnym mieczem i napisem: “Ta ziemia pozostanie niemiecka, 11 lipca 1920”. Atmosfera stała się wybitnie antypolska. Wzmógł się terror. Polacy, którzy opowiedzieli się za Polską, byli więzieni, bici i wydalani z miasta.


Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
test