środa, 4 grudnia 2024 20:09
Reklama
Reklama

Kolizja z dzikiem

20 października b.r. policjanci pracowali na miejscu zdarzeń drogowych. Osobowy volkswagen zderzył się z dzikiem. Jadącym za nim osobowe renault nie zachowało należytej ostrożności i uderzył w tył volkswagena. Kierującym nic się nie stało. Policjanci apelują o ostrożną jazdę oraz zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach gdzie występuję zwierzyna leśna.
  • Źródło: KPP
Kolizja z dzikiem

Do zdarzenia doszło 20 października b.r. na drodze krajowej nr 55 pomiędzy Koniecwałedem a Sztumem. Pracujący na miejscu zdarzenia funkcjonariusze sztumskiej drogówki wstępnie ustalili, że 32-letni kierujący osobowym volkswagenem, jadąc w kierunku Sztumu potrącił dzika, który wybiegł na drogę. W wyniku tego zdarzenia w tył osobowego volkswagena uderzył 23-letni kierujący osobowym renault, który nie zachował należytej ostrożności. Kierującym mieszkańcom powiatu malborskiego oraz podróżującym z nimi pasażerom nic się nie stało.

Sztumscy policjanci przypominają jak zredukować ryzyko wypadku z udziałem leśnych zwierząt:

1. W okolicach leśnych powinniśmy zachować szczególną ostrożność na drogach, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych.

2. Nigdy nie powinniśmy lekceważyć znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta". Takie znaki są ustawiane w miejscach, gdzie to zagrożenie często występuje. Pamiętajmy też, że zwierzę może wyskoczyć na drogę zarówno z lewej, jak i z prawej strony.

3. Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę przy drodze, powinniśmy natychmiast zwolnić. Spróbujmy oddać kilka ostrzeżeń migając światłami i użyć sygnału dźwiękowego. Nie próbujmy na siłę wyprzedzać zwierzęcia, a raczej pozwólmy mu spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni. Pamiętajmy, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby wyprzedzania, może wbiec nam wprost pod koła samochodu lub wskoczyć na maskę. Nie zapominajmy także o tym, że zwierzęta kopytne najczęściej przebywają w stadzie, więc jeśli już jedno zwierzę przebiegnie nam przed maską, za chwilę może pojawić się kolejne.

4. Gdy już, niestety, dojdzie do potrącenia, w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia przez wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić policję o zawiadomienie służb leśnych w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi. Nigdy nie powinniśmy dotykać rannego lub martwego zwierzęcia pamiętając, że oprócz infekcji, istnieje niebezpieczeństwo, że zwierzę nas kopnie lub ugryzie. Jeśli pozwoli na to sytuacja, dla uspokojenia zwierzęcia można ze szczególną ostrożnością nakryć mu głowę kocem lub innym materiałem.



Podziel się
Oceń

Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Malbork

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 3 km/h

Reklama
test