W poniedziałek około godziny 13.20 dyżurny malborskiej komendy otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na ul. 17 Marca w Malborku. Pracujący na miejscu zdarzenia policjanci wstępnie ustalili, że 53-letnia kierująca oplem chciała skręcić w lewo na parking nie upewniając się, że w tym czasie była wyprzedzana przez motorower i doszło do zderzenia. Kierowcy nie odnieśli żadnych obrażeń, ale przeprowadzone przez mundurowych badanie stanu trzeźwości wykazało, że 52-latek kierujący skuterem miał ponad 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Teraz przed sądem kobieta odpowie za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a mężczyzna za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, za co grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.
Do drugiego zdarzenia doszło parę minut przed 15.00 na ulicy Aleja Armii Krajowej, w pobliżu szpitala. 51-letni kierowca volkswagena nie ustąpił pierwszeństwa wchodzącemu na przejście dla pieszych 9-latkowi. Chłopcu natychmiast udzielili pomocy pracownicy szpitala, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Badania mundurowych wykazały, że kierujący autem był trzeźwy. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy. W tym samym czasie na skrzyżowaniu ulic Reymonta i Sikorskiego został potrącony 52-letni rowerzysta. Kiedy mężczyzna wjechał na przejazd dla rowerów, kierująca seatem nie ustąpiła mu pierwszeństwa i uderzyła w cyklistę, a następnie odjechała z miejsca zdarzenia. Obrażenia 52-latka nie wymagały jego hospitalizacji i został zaopatrzony przez medyków na miejscu. Policjanci przesłuchali świadków i zabezpieczyli dostępne monitoringi, żeby ustalić sprawczynię tego wypadku.
Pośpiech i nierozwaga spowodowały, że doszło do 3 poważnych zdarzeń drogowych, w których ranne zostały 2 osoby. Policjanci przypominają i apelują: zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 1 czerwca 2021r. pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:
-zachować szczególną ostrożność,
- zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
Nowe przepisy nie zwalniają jednak pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.