Sposób postępowania oszustów przeważnie jest taki sam. Dzwoni osoba, z obcobrzmiącym akcentem, następnie przedstawia się nazwiskiem polsko lub angielsko brzmiącym. Proponuje szybki zarobek nawet kilkadziesiąt euro dziennie, przy niewielkiej inwestycji. Warunkiem rozpoczęcia inwestycji jest wpłacenie podanej kwoty na przesłany rachunek bankowy.
Oszuści oferują swojemu rozmówcy pomoc przy założeniu jednego z programów „Anydesk” lub „Tanviewer” dzięki, którym będzie miał większe zyski. W rzeczywistości, te oprogramowania umożliwiają oszustom dostęp do naszego komputera, telefonu i w konsekwencji jego przejęcia. Po zainstalowaniu, jesteśmy proszeni, aby zalogować się na swoje konto bankowe i w tym momencie zazwyczaj osoby tracą możliwość sterowania swoim urządzeniem. Następnie proszeni jesteśmy o zainstalowanie powyższego oprogramowania na telefonie komórkowym. Wówczas przestępcy mają dostęp do kodów sms przesyłanych z banku w celu weryfikacji operacji bankowych.
Z rachunku bankowego przelewane są wszystkie pieniądze za które oszust kupuje kryptowaluty, a w przypadku braku środków za pośrednictwem bankowości elektronicznej składane są wnioski na różnego rodzaju kredyty i pożyczki. Osoby wielokrotnie przekazują oszustom skan lub zdjęcie swojego dokumentu tożsamości w celu weryfikacji danych.
W piątek 27 sierpnia br. do kwidzyńskich funkcjonariuszy zgłosił się 63-letni mieszkaniec Kwidzyna, który poinformował ich, że padł ofiarą oszustwa. Mężczyzna zgłosił, że z jego konta zniknęły wszystkie oszczędności w kwocie 320 tys. złotych.
Pamiętaj! Jeśli ktoś oferuje ci szybki i duży zysk, a w zamian chce od ciebie w jakiejkolwiek formie środki na inwestycje, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem próbuje cię oszukać. Obietnica inwestowania jest nieprawdziwa i zazwyczaj kończy się utratą pieniędzy.
Jak się uchronić przed oszustwem?
- Zapoznanie się z informacjami KNF i NBP dotyczącym inwestowania w kryptowaluty: Uważaj na kryptowaluty/
- Sprawdzaj wiarygodność takiego podmiotu;
- Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
- Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych;
- Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego;
- Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, na urządzeniach z których następuje logowanie do bankowości internetowej;
- Nie udostępniaj nikomu swojego konta bankowego, portfela kryptowalut czy nawet hasła do poczty lub facebooka! Nawet jeśli pisze do Ciebie ktoś znajomy i prosi o środki na inwestycję to jest możliwe, że jego konto padło łupem oszustów i próbują za jego pośrednictwem wyłudzić od Ciebie środki lub inne dane;
- Sprawdź, czy instytucja – „broker” znajduje się na liście ostrzeżeń KNF