niedziela, 22 września 2024 01:41
Reklama
Reklama

Tajemnica masowej mogiły w Malborku rozwiązana?

MALBORK. Znamy ustalenia śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej. Na podstawie oględzin szczątków, zeznań kilkudziesięciu świadków i przekopanych archiwów, najprawdopodobniej w zbiorowym grobie pochowani byli dawni mieszkańcy Malborka i uchodźcy z Prus Wschodnich. Ich szczątki trafią na cmentarz niemieckich ofiar wojny w Glinnej koło Szczecina.
Tajemnica masowej mogiły w Malborku rozwiązana?
To już koniec spekulacji. Gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej ustalił, że szczątki należą do cywili pochodzenia niemieckiego. Zostały zbite lub zmarły w czasie działań wojennych na wybrzeżu w lutym i marcu 1945 r. Ten grób, na który natrafili pracownicy podczas rozbiórki budynku przy ul. Piastowskiej jesienią ubiegłego roku, jest największą mogiłą, jaką odkryto w naszym regionie. Jednak prowadzący śledztwo zaprzeczają, by spoczęły w nim ofiary mordu.
- Stwierdziliśmy to na podstawie oględzin szczątków, oględzin miejsca pochówku. Przesłuchaliśmy także kilkudziesięciu świadków i przejrzeliśmy zachowane dokumenty. Na 99,9 proc. przy ul. Solnej w Malborku pochowani zostały przypadkowe niemieckie ofiary wojny – twierdzi prokurator Maciej Schulz, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w gdańskim Instytucie Pamięci Narodowej.
Tę pewność potwierdza liczba kobiet i dzieci, często bardzo małych, które zostały pochowane w masowej mogile. Wśród 2120 osób doliczono się 1001 kobiet, 377 dzieci i 381 mężczyzn. W przypadku reszty wykopanych szczątków nie udało się ustalić wieku ani płci. W postępowaniu ustalono, że malborski grób powstał między połową marca a kwietniem 1945 r., czyli jeszcze zanim władzę w mieście objęła polska administracja. To ma tłumaczyć, dlaczego przez kilkadziesiąt lat nikt nie wiedział o takiej liczbie pochowanych. Według prowadzących śledztwo, mogli to robić żołnierze niemieccy, których później wywieziono w głąb Związku Radzieckiego. - W relacjach wielu osób pojawiły się informacje, że miasto w tym czasie było wręcz usłane trupami – mówi prokurator Maciej Schulz. - Zwłoki były rozbierane, bo obawiano się w tym czasie tyfusu, dlatego ubrania palono.
Wśród pośpiesznie pochowanych, ułożonych warstwami, jedna na drugiej, mogli być zarówno dawni mieszkańcy Malborka, jak i zmierzający w stronę Niemiec uchodźcy z Prus Wschodnich. Być może dlatego w zbiorowym grobie pochowano też zwierzęta, nie tylko padłe, ale także te, jak mówi prokurator, którymi żywiły się w tym czasie ofiary. Niewiele było natomiast przedmiotów, które mogłyby wskazywać pochodzenie pochowanych. Natrafiono na kilka łusek, swastykę, kilka przerdzewiałych niemieckich hełmów, szkła dziecięcych okularków.
Dlatego IPN nie ma wątpliwości co do narodowości pochowanych w Malborku. Co prawda, jak zastrzegł prokurator Schulz, w grobie mogli spocząć również przymusowi robotnicy, nikt tego nie wyklucza, jednak w większości to ludność niemieckiego pochodzenia. Wiadomo już, że wszystkie szczątki trafią na cmentarz w Glinnej koło Szczecina.






Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
test