sobota, 21 września 2024 23:25
Reklama
Reklama

Druga nitka przeprawy przez Nogat za dwa lata?

MALBORK. Tak sprzyjającego klimatu dla drugiej nitki mostu nie było dawno. Do budowy nowej przeprawy, która połączy dwa brzegi Nogatu w Malborku przedstawiciele zarządcy drogi krajowej nr 22 przekonali się podczas przygotowań do wytyczenia trasy, na którą ma zostać skierowany ruch tranzytowy.
Druga nitka przeprawy przez Nogat za dwa lata?
- Z analiz przygotowanych na potrzeby obwodnicy wynika, że problem z wjazdem do miasta pozostanie – przyznaje Robert Marszałek, wicedyrektor gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Malbork jest celem wielu podróżnych, ale i sami mieszkańcy pokonują most, by dotrzeć do szkoły i pracy.
Dlatego coraz bliżej do drugiej nitki mostu, o czym świadczy piątkowa wizyta, jaką w magistracie złożył Franciszek Rogowicz, dyrektor gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Rozmowy z dyrektorem Rogowiczem dotyczyły całej procedury związanej z uruchomieniem inwestycji w Malborku. Bardzo się cieszymy, że doszliśmy w wyniku tych wielokrotnych spotkań do porozumienia, odnośnie potrzeby utworzenia w naszym mieście drugiej nitki mostu. Jak deklaruje dyrektor, taką potrzebę widzi tez GDDKiA i będzie nas w tych działaniach wspierać – relacjonuje burmistrz Andrzej Rychłowski, który spotkał się z drogowcami.
GDDKiA oczekuje jednak deklaracji ze strony samorządu, a to oznacza zaangażowanie, także finansowe. Tego jednak władze miasta się nie obawiają. W planach wydatków od poprzedniej kadencji jest bowiem zapis dotyczący ewentualnego wsparcia dla budowy drugiej nitki mostu. Włodarz twierdzi, że zaraził go optymizm drogowców, którzy chcieliby realizować dwie inwestycje jednocześnie: i obwodnicę miasta, i drugą przeprawę w Malborku.

- Niezwłocznie rozpoczniemy działania zmierzające do realizacji drugiej nitki mostu, polegające m.in. na zmianie miejscowego planu zagospodarowania tak, by ułatwić wszelkie procedury zmierzające do budowy mostu, a procedur tych czeka nas bardzo wiele – mówi Andrzej Rychłowski. - W naszych działaniach będziemy potrzebowali współdziałania Gminy Wiejskiej Malbork oraz Starostwa. Kolejnym etapem będzie wykonanie koncepcji mostu oraz wykonanie projektu wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę, a wszystko to miałoby być realizowane w jednym czasie z realizacją obwodnicy, a więc chodzi o to, by inwestycja ruszyła na koniec 2010 lub na początku 2011 r..
Nie odpuszczają także inicjatorzy kampanii “Murem za mostem”.
- Cały czas zbieramy podpisy, by w ten sposób potwierdzić, jak bardzo druga nitka jest potrzebna i to nie tylko w mieście, ale i w całym regionie. Budowy domagają się już nie tylko mieszkańcy Malborka i powiatu malborskiego, ale także Sztumu, Nowego Dworu Gdańskiego i Kwidzyna – zapewnia Waldemar Klawiński, prezes Stowarzyszenia Malborskie Centrum Kwadrat, koordynator kampanii “Murem za mostem”.

Organizatorami akcji są: Malborskie Centrum Kwadrat, Malborskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt Reks, Bractwo Rycerskie Chorągiew Ziemi Malborskiej, Młody Malbork oraz “Gazeta Malborska”. Całe przedsięwzięcie realizowane jest w ramach ogólnopolskiej akcji “Masz głos, masz wybór”, która jest od lat organizowana przez Fundację im. Stefana Batorego oraz Stowarzyszenie Szkoła Liderów.

3086 - tyle osób do tej pory podpisało się na listach poparcia w ramach akcji “Murem za mostem”.




Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
test