niedziela, 22 września 2024 01:02
Reklama
Reklama

Stagniewo – wioska cudów. "Byłem zerem, teraz czuję się wartościowym człowiekiem"

ELBLĄG. Do Stagniewa przybywają pracodawcy, nauczyciele, młodzież i małżeństwa. Wakacje spędziły tu rodziny z Białorusi. Młodzi nazywają to miejsce „wioską cudów”. Las, wioska, pola. Dużo zieleni. – To, że się tu znalazłem, jest... wielkim cudem – napisał osiemnastoletni chłopak. – Przyjechałem tutaj w zupełnie innym celu...
Stagniewo – wioska cudów. "Byłem zerem, teraz czuję się wartościowym człowiekiem"
Stagniewo to niewielka osada we wschodniej części Elbląga. Dopiero w 1990 r. została włączona w administracyjne granice miasta. Mieszka tam ponad 30 rodzin (ok. 100 osób).
To wymarzone miejsce na pracę duchową, rekolekcyjną i charytatywną. Las, wioska, pola. Dużo zieleni.

Wakacje z Panem Bogiem

W 1996 roku ówczesny biskup elbląski eryguje tam Diecezjalny Ośrodek Ewangelizacyjno-Charytatywny „Betania”, który swoją siedzibę znalazł w starym i zniszczonym budynku po Domu Małego Dziecka, przeniesionym do Elbląga.
Warunki są złe. Lepiej powiedzieć: nie ma ich wcale. Kościół urządzono w budynku gospodarczym po upadłym Państwowym Gospodarstwie Rolnym. 30 kwietnia 1996 r. Stagniewo nawiedza figura Matki Bożej z Fatimy i to Maryja zostaje Opiekunką tego miejsca. W październiku 2006 r. rozpoczęto bowiem budowę kościoła Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej jako wotum wdzięczności za ocalenie życia Jana Pawła II z zamachu na Placu św. Piotra 13 maja 1981 r.
Od początku działalności ośrodka opiekę duchową i ewangelizacyjną nad uczestnikami rekolekcji sprawuje bp sufragan Józef Wysocki.
Jednocześnie z rozpoczęciem pracy rekolekcyjnej powstaje wspólnota wiernych „Betania”, która formację duchową opiera na trzech filarach: Słowie Bożym, Liturgii oraz jedności z Chrystusem i Ludem Bożym.
Motywem przewodnim, prowadzonej w Stagniewie, formacji duchowej są słowa Jana Pawła II, zawarte w adhortacji apostolskiej „Ecclesia in Europa”: „Wszędzie zachodzi potrzeba nowego głoszenia Ewangelii – również tym, którzy są już ochrzczeni. Wielu ochrzczonych żyje tak, jakby Chrystus nie istniał”.
W ciągu ponad dziesięcioletniej działalności przez „Betanię” przewinęło się kilka tysięcy ludzi – wielu zostaje tutaj duchowo na stałe i czynnie włącza się w dzieło ewangelizacji. A przecież nie było łatwo.
– Nikt z nas nie wybierał miejsca ani też nie planował budować i urządzać tego ośrodka i miejsca kultu religijnego – wspominał trudne początki biskup Józef Wysocki. – Należy w tym wszystkim, co się tu dokonuje, widzieć zamiar i dzieło samego Pana Boga.

Wioska cudów
Rekolekcje odbywają tu pracodawcy, nauczyciele, młodzież i małżeństwa. Wakacje spędziły tu rodziny z Białorusi.
Młodzi nazywają to miejsce „wioską cudów”. Dlaczego?
– To, że się tu znalazłem, jest... wielkim cudem – napisał w swoim świadectwie osiemnastoletni chłopak – Muszę przyznać, że przyjechałem tutaj w zupełnie innym celu, który nie ma wiele wspólnego z Chrystusem i Jego nauką. Tutaj dopiero poznałem Jezusa i zrozumiałem, czym jest naprawdę chrześcijaństwo.
Przed przyjazdem tutaj byłem zupełnie innym człowiekiem. Mój kontakt z Bogiem malał z roku na rok, coraz rzadziej chodziłem do kościoła. Koledzy, towarzystwo, różnego rodzaju imprezy, to wszystko przeszkadzało mi w dostrzeżeniu obecności i miłości Pana Boga.
Dowiedziałem się o „Betanii” od mamy. Miały być to, według niej, zwykłe rekolekcje – tzn. jedna msza św. i dużo wolnego czasu. Jednak Pan Bóg sprawił, że było inaczej. Już pierwszego dnia chciałem stąd wyjeżdżać, ale coś mi mówiło, że powinienem tu pozostać. To Pan Bóg mnie tu zatrzymał i dokonał cudu.
Ja, który jeszcze nie tak dawno śmiałem się z ludzi modlących się, teraz sam czytam Biblię i usiłuję wcielić ją w życie, według niej żyć. Byłem zerem, teraz czuję się wartościowym człowiekiem.
W tym roku kolejny raz ośrodek „Betania” organizuje w lipcu i sierpniu wakacyjne turnusy rekolekcyjne dla młodzieży, małżeństw z dziećmi i narzeczonych. Warto poświęcić część swojego wypoczynku na… wypoczynek z Bogiem – z dala od zgiełku świata zanurzonego w ciągłym pośpiechu, w którym na nic nie mamy czasu, a już na pewno na to, by stanąć i popatrzeć z boku na swoje życie.
Wszelkie informacje można znaleźć na stronie internetowej ośrodka: http://www.betania.elstag.opoka.net.pl  




Podziel się
Oceń

20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.09.2024 W ostatni weekend września podczas Darów Ziemi 🍯🌰🌿🍞 amatorzy tradycyjnych ciast, chlebów, nalewek, wędzonych wędlin, miodów, serów długo dojrzewających czy powideł wysmażanych według staropolskich receptur - mogą czuć się zaproszeni. Na wszystkich stoiskach praktycznie ze wszystkich regionów Polski będzie można nie tylko kupić ale także smakować wyroby. Wybór będzie okazały.Impreza Dary Ziemi od lat służy prezentacji darów ziemi oraz kultury i tradycji różnych regionów Polski oraz krajów - poszczególnych członków unii europejskiej. Zgodnie z tradycją impreza symbolicznie kończy lato i zaczyna sezon jesienny - tj. czas zbiorów i przetwarzania darów ziemi, a także czas sentymentalnej podróży w głąb naszej kultury i tradycji materialnej."Dary Ziemi" to także piknik rodzinny i biesiada na świeżym powietrzu. Na dzieci będą czekały atrakcje "parkowe" - jazdy na konikach, smakołyki oraz zabawy plenerowe.Dary Ziemi Gdynia 2024Na miłośników ogrodów - czekać będą jesienne odmiany kwiatów, w tym wrzosów w wielu odmianach i krzewów, pnączy, cebulki kwiatowe, sprzęt ogrodniczy ... słowem wszystko co jest potrzebne do jesiennych prac w ogrodzie.Zapraszamy na cztery polany:🌻 Polana Tradycji i Smaku stoiska handlowe z różnorodnymi produktami regionalnymi🌻 "Polana Eko"Stoiska setek wystawców i artystów z całego kraju – od Kaszub, Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Bieszczady, Podlasie, Podhale – z ekologiczną polską żywnością, regionalnymi smakołykami i wyrobami rzemieślniczymi.W ofercie m.in.:• miody zwykłe i pitne; nalewki i wina,• wędliny, sery, ryby,• przetwory warzywne i owocowe,• ciasta, andruty i sękacze.• rzemieślnicze wyroby konfekcyjne, • naturalna biżuteria z kamieni, szkła i bursztynów,• tekstylne zabawki,• wyroby i tekstylia do przyozdobienia stołów i kuchni.🌻 „Polana Biesiadna”Tradycyjne specjały polskie do skosztowania, beztroskie biesiady przy ognisku i ciekawy program artystyczny pełen folklorystycznych dźwięków, muzyki ogrodowej, popisów zespołów tanecznych i muzycznych.Liczne atrakcje dla dzieci: przejażdżki na konikach i kucykach, pokazy magii, kreatywne zabawy, warsztaty plastyczne, animacje.🌻 "Polana Ogrodowa"Prezentacja jesiennego asortymentu szkółek i firm ogrodniczych: krzewy i kwiaty, z wrzosami w licznych odmianach na czele, oraz sprzęt ogrodniczy.👦👧 Ogródek Dziecięcej Wyobraźni (sobota + niedziela)BILETY:PIĄTEK: wstęp bezpłatnySOBOTA i NIEDZIELA:normalny – 10 zł;seniorzy i emeryci – 8 złdzieci powyżej 12 lat – 8 złdzieci do lat 12 – wstęp bezpłatny20 - 22 września 2024, Gdynia, Dary Ziemi
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
test