piątek, 22 listopada 2024 19:07
Reklama
Reklama

Funkcjonariusz ZK Malbork rekordzistą w SW w oddawaniu krwi

Funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej w całym kraju honorowo oddają krew. Robią to w zorganizowanych akcjach, ale też indywidualnie, po cichu, bez rozgłosu. Tylko w tym roku oddali blisko 700 litrów.
  • Źródło: mjr Marek Stuba
Funkcjonariusz ZK Malbork rekordzistą w SW w oddawaniu krwi

Co roku 14 czerwca przypada Światowy Dzień Krwiodawstwa ustanowiony w 2004 r. przez Światową Organizację Zdrowia. W tym roku to wydarzenie jest wyjątkowe. Epidemia koronawirusa nie zmniejsza, lecz zwiększa zapotrzebowanie na krew. Wielu dawców ze względu na chorobę lub zakażenie zostało zdyskwalifikowanych. Oddawanie krwi jest jednak nadal bezpieczne. Wiedzą o tym funkcjonariusze Służby Więziennej, którzy od początku epidemii oddali prawie 500 litrów krwi.

2,5 tysiąca krwiodawców

Wszyscy jesteśmy w trakcie wielkiego testu społecznej solidarności i odpowiedzialności. Lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, służby mundurowe codziennie zdają najtrudniejszy egzamin w życiu. Jednakże pomoc Honorowych Dawców Krwi jest niezastąpiona. Krew i jej składniki potrzebne są każdego dnia, podawane są głównie osobom, z dużymi niedoborami tego życiodajnego płynu. W więzieniach w całym kraju działają 83 kluby honorowego krwiodawstwa, które skupiają prawie 2,5 tysiąca krwiodawców, w tym również emerytów. Od początku roku oddali oni blisko 700 litrów krwi.

Rekordzista

W szeregach naszej formacji jest wiele osób odznaczanych za zasługi na rzecz krwiodawstwa. Wśród nich st. oddz. Jarosław Wodziński, wiceprezes oddziału rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Malborku. Dotychczas oddał 52,130 litra krwi. Pod tym względem jest zarejestrowanym rekordzistą w naszej służbie. Po raz pierwszy zrobił to 32 lata temu wspólnie z ojcem. Miał wtedy 18 lat. Od tamtej pory stara się to robić regularnie co trzy miesiące, czyli cztery razy w roku. Ostatnio oddał krew 26 maja, dlatego wczoraj, w Światowym Dniu Krwiodawstwa nie mógł. Dlaczego to robi? – Oddaję krew dla innych, żeby im pomóc. Daje mi to ogromną satysfakcję – mówi Wodziński.

Zasługi Jarosława Wodzińskiego były wielokrotnie doceniane. Uhonorowany Odznaką Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża IV i III stopnia, ma brązowy, srebrny i złoty Krzyż Zasługi, Kryształowe Serce. Jest Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi III, II i I stopnia, Honorowym Dawcą Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Odznaczony medalami 50-, 55-, 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK i medalem 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża oraz elitarnym medalem Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia, nadawanym przez ministra.

Krew dla Pawła

Paweł który potrzebuje pomocy ma niecałe 37 lat. Jest wieloletnim pracownikiem Zakładu Karnego w Sztumie, ojcem dwojga dzieci w wieku 8 i 3 lat. Niedawno dowiedział się, że jest chory na ostrą białaczkę szpikową. Stąd potrzeba pilnej pomocy i zebrania krwi, niezależnie od grupy i czynnika Rh. Obecnie przebywa w Klinice Hematologii i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W dniach 2 i 3 czerwca 2020 roku w Gdańsku i Sztumie przeprowadzono zbiórkę krwi na rzecz Pawła. W sumie zebrano blisko 50 litrów tego cennego dla zdrowia daru, ale krew jest nadal potrzebna. Następna akcja oddawania krwi dla Pawła zaplanowana jest na 17 czerwca w Sztumie na terenie parkingu obok Stadionu Olimpii Sztum (wjazd na parking od ul. Reja). Z uwagi na duże zainteresowanie oddawaniem krwi dla Pawła w tym dniu przyjadą dwa krwiobusy a na krwiodawców będzie czekała pyszna grochówka. Zapraszamy!

Przypominamy: Pawłowi można pomagać dalej. Krew można oddawać w dowolnych centrach krwiodawstwa na terenie kraju, wystarczy podać nazwę akcji "Krew dla Pawła" oraz nazwę szpitala "Klinika Hematologii Gdańskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego".



Podziel się
Oceń

Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Malbork

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
test