Pierwsze ludobójstwo II wojny światowej.
Piaśnica. Lasy otaczające tą niewielką kaszubską wieś położoną nieopodal Wejherowa skrywają mroczną historię II wojny światowej. Dokumenty dotyczące mordów piaśnickich, które zachowały się z akcji zacierania śladów prowadzonej w 1944 roku przez Niemców, wskazują na to, że egzekucje w Lasach Piaśnickich zaczęły się pod koniec października 1939 roku i trwały do wiosny 1940 roku. Miały one podobny przebieg do zbrodni, które odbyły się niewiele później w sowieckim Katyniu. Skazańcy byli rozstrzeliwani bronią maszynową lub też strzałami w tył głowy.
Pomorski Katyń, Kaszubska Golgota.
Większość dokumentów opisujących ogrom i bestialstwo zbrodni w Piaśnicy zaginęła. Ocalały raporty, które opisują poszczególne dni i przebieg wydarzeń w lasach piaśnickich. 11 listopada to dzień Święta Niepodległości, jednak raport dotyczący mordów na Pomorzu nadał tej dacie zupełnie inny, tragiczniejszy wymiar. W tym dniu 1939 roku rozstrzelano w Lasach Piaśnickich 314 wybitnych mieszkańców Wybrzeża Gdańskiego. Wśród ofiar było ok. 150 gdynian i 20 funkcjonariuszy gdyńskiej policji dotąd przetrzymywanych w puckim więzieniu. Szacuje się, że piaśnickie lasy spłynęły krwią ok. 14 tysięcy ofiar.
Motocyklowy Rajd Piaśnicki.
Pomysłodawcą Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego jest Marcin Drewa ze Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka”.
Uczestnicy rozpoczną rajd o godz. 14:00 z „Bramy Piaśnickiej” w Wejherowie. Następnie zwartą kolumną motocyklową przemieszczą się w kierunku Lasu Piaśnickiego. Na miejscu o godz. 15:00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Ks. Parał. Daniela Nowaka – Kustosza sanktuarium Piaśnickiego, kapelana stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka”.
- Głównym celem rajdu jest rozwijanie wiedzy i świadomości o zbrodni dokonanej w Lesie Piaśnickim wśród mieszkańców Pomorza, tak aby pamięć o ofiarach zbrodni ludobójstwa przetrwała i była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Uczestnicy to motocykliści, którym na sercu leży propagowanie wiedzy o Martyrologii Piaśnicy – nakreślił ideę rajdu Marcin Drewa - Przewodniczący Kapituły Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego.
Hołd pomordowanym oddadzą również żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.
Wszelką korespondencję i rejestrację dotyczącą Rajdu należy kierować do 1 września 2019 roku pod adresem: [email protected]
Organizatorem Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego jest Kapituła Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego oraz MIVA Polska.
Honorowy Patronat objęli: JE Ks. Abp Sławoj Leszek Głódź – Metropolita Gdański, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Jarosław Sellin, Wojewoda Pomorski – Dariusz Drelich, Starosta Wejherowski – Gabriela Lisius, Prezydent Wejherowa –Krzysztof Hildebrandt, Dyrektor MIVA Polska – Ks. Jerzy Kraśnicki.