wtorek, 15 października 2024 20:23
Reklama
Reklama

Jubileuszowe „Oblężenie Malborka”

Pokazy rycerskich potyczek, nocne zwiedzanie zamku, wieczorne inscenizacje „oblężenia Malborka”, nawiązujące do wydarzeń z lata 1410 roku, „średniowieczne” targi, tańce a nawet teatr dla dzieci oraz coś dla fanów serialu „Korona królów” - tak wyglądało trzydniowe spotkanie z historią w Malborku, czyli cykl imprez zorganizowanych na terenie zamku i wokół niego.
Jubileuszowe „Oblężenie Malborka”

Autor: Fot. (mw)

Wieczorne inscenizacje „Oblężenia” miały tym razem nieco zmodyfikowany scenariusz, po raz czwarty zresztą przygotowany przez firmę Aleksandra Krempecia. Na przykład otwierająca przedstawienie scena walki, rozgrywała się nie między pieszymi rycerzami, jak było w poprzednich edycjach, lecz były konną potyczką na kopie – czyli tak, jak walczyły ze sobą rycerskie zastępy pod Grunwaldem w 1410 roku. Tegoroczne „Oblężenie” było jubileuszowe – to już dwudziesta edycja „lipcowej specjalności” Malborka. Na przestrzeni lat zmieniały się scenariusze nocnych inscenizacji, a także ich budżet. Były lata „tłuste” - z „pańskim gestem” włodarzy miasta i kierownictwa MZM. Wydawanie wieluset tysięcy złotych z kieszeni malborskiego podatnika umożliwiało m.in. zatrudnianie znanych aktorów i lektorów, np. Tomasza Karolaka, Karola Strasburgera czyKrystyny Czubówny. Skromniejszy budżet przedstawień z ostatnich lat nie oznacza jednak, że jest ono mniej atrakcyjne dla widzów. Publiczności szczególnie do gustu przypadła grupa Shannon, zapewniająca oprawę muzyczną oraz... fajerwerki i huk bombard i hakownic. Nie zabrakło tych atrakcji i teraz.

Gości odwiedzających wieczorową porą zamkowe komnaty czekała przygotowana przez MZM „Rycerska przygoda na zamku”, podczas której można było się przyjrzeć scenom z życia średniowiecznych mieszkańców warowni.

Zadowoleni mogli być też fani serialu TVP „Korona królów”. Mieli oni okazję spotkać się z grającymi w serialu aktorami oraz podziwiać ich paradę ulicami wokół zamku.

W czasie tegorocznego oblężenia „reaktywownao” też pamiętne wyścigi smoczych łodzi pod zamkiem. Relację z tego wydarzenia zamieszczamy na stronie 16.

W czasie tych trzech barwnych i pogodnych dni każdy – i starszy i młodszy - mógł się świetnie bawić. A na sąsiedniej stronie zamieszczamy wiersz Stanisława Orłowskiego, w którym Autor przywołuje te niedawne trzy dni atrakcji w Malborku, ale jednoczęśnie przywołuje i te bardzo dawne dni w grodzie nad Nogatem– jak to w „spotkaniach z historią” bywa...

Fot. T. Sułkowski / (mw)



Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
test