wtorek, 15 października 2024 12:26
Reklama
Reklama

Święto Rycerzy Św. Floriana.

Każdego dnia narażają swoje zdrowie i życie spiesząc z pomocą i ratując życie innym. Nie tylko w pożarach, także w wypadkach a nawet pomagając zwierzętom. To Rycerze Floriana.
Święto Rycerzy Św. Floriana.

Autor: fot. Straż Pożarna

W tym roku Powiatowa Straż Pożarna obchodziła swoje święto 16 maja, a nie w dniu patrona, św. Floriana.

– Dni ochrony przeciwpożarowej świętowane są przez cały miesiąc maj – wyjaśnia bryg. Janusz Leszczewski, zastępca Komendanta Powiatowego PSP.

Z tej okazji, w pięknej sali siedmiokolumnowej zamku malborskiego odbyła się uroczystość, na której nie tylko wyrażano podziękowania ale również przyznano odznaczenia i nominacje. Wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk wyraził swoją dumę z naszego oddziału straży pożarnej, który uznał za dobrze zarządzany, dobrze prowadzony i będący przykładem dla nas wielu.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej o czym świadczy to, że rząd Polski przeznaczył duże środki i wiele wozów bojowych trafiło do SP na Pomorzu – powiedział Mariusz Łuczyk, Wojewoda Pomorski.

Padło jeszcze wiele ciepłych słów pod adresem Florian. Podziękował za nie komendant powiatowy brygadier Mariusz Dzieciątek. Zapewnił, że chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi w każdej chwili, jest w każdym ze strażaków.

- Ale to, że wy widzicie to w tak piękny sposób, jest dla nas naprawdę wyróżnieniem. Praca strażaka to nie tylko to czego kiedyś nauczyliśmy się. To system ciągłego doszkalania, który powoduje, że zdobywamy nowe umiejętności i doświadczenia, co przekłada się na akcje prowadzone na coraz wyższym poziomie profesjonalizmu. W ten dzień, wręczając nominacje i odznaczenia chcemy uhonorować tych ludzi.

Najważniejszą jednostką ratującą życie, jest Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza, jeżdżąca do interwencji; liczy 35 strażaków i są to sami mężczyźni. Każdy z nich musi posiadać wykształcenie pożarnicze, to może być kurs, Szkoła Aspirantów PSP lub Szkoła Główna Służby Pożarniczej. Praca Florian jest niezwykle ciężka fizycznie i psychicznie. W programie doskonalenia zawodowego przewidziane są zajęcia z wychowania fizycznego ale też opieka psychologa. Przez całą dobę, gotowych w każdej chwili do interwencji przebywa siedmiu strażaków, ich służba trwa 24 godziny strażacy.

tej jednostki nie należą kobiety ale nie z powodu przepisów. Brakuje pań chętnych do tej ciężkiej pracy.

- Liczba interwencji z roku na rok wzrasta, najwięcej związanych jest z miejscowym zagrożeniem – wyjaśnia bryg. Janusz Leszczewski, zastępca Komendanta Powiatowego PSP.

Komendantowi powiatowemu podlega 16 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Św. Florian, patron strażaków, był żołnierzem i męczennikiem, poniósł śmierć za wiarę w Chrystusa prawdopodobnie 4 maja 304 roku. Jego wizerunek z naczyniem z wodą, którą gasi palący się budynek pojawił się w XV w. Często strażaków nazywa się rycerzami świętego Floriana lub Florianami.

A warto wiedzieć, że najstarsza straż w Europie powstała w Niemczech w 1673 roku.

Przyznane medale, odznaczenia, listy gratulacyjne, dyplomy, nagrody; otrzymali je:

Złoty Znak Związku OSP RP - dh Józef Morawski

Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”- dh Jerzy Malec

Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” - dh Anna Wiśniewska-Roman

Marcin Kwiatkowski, wójt gminy Malbork

Złota Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciw Pożarowej” – kpt. Daniel Mendak

Srebrna Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciw Pożarowej” - st. kpt. Krzysztof Słodkowski

Brązowa Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciw Pożarowej”

- aspirant Rafał Lauryn, wójt gminy Malbork Marcin Kwiatkowski ,nadleśniczy Nadleśnictwa Elbląg Mariusz Potoczny, prezes OSP Lipinka Jan Stasiak, prezes OSP Stogi Władysław Woś

Dyplom Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań – kpt. Janusz Koladyński

Akty nominacyjne na wyższe stopnie – bryg. Janusz Leszczewski i mł. kpt. Damian Tomaszewski

Nagroda komendanta Wojewódzkiego PSP – bryg. Mariusz Dzieciątek, bryg. Janusz Leszczewski, st. kpt. Andrzej Długokęcki, mł. ogn. Arkadiusz Jędrzejewski

Nagrody pieniężne otrzymało 44 strażaków


Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
test