Uruchomienie nowoczesnego targowiska jest bardzo ważnym wydarzeniem dla naszego samorządu z kilku powodów - mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - Po pierwsze, w zdecydowany sposób poprawi się komfort prowadzenia handlu oraz robienia zakupów. Drugą korzyścią jest poprawa estetyki centrum naszego miasta. Nie będzie się już odbywał handel w sąsiedztwie Kolegiaty Żuławskiej, co psuło panoramę zabytkowych rynków. Kolejną zaletą jest uporządkowanie terenu, na którym powstał rynek. Zbudowaliśmy nie tylko nowoczesny obiekt handlowy, ale też chodniki poprawiające komunikację w tym miejscu. Ważną kwestią jest także fakt, że tę inwestycję zrealizowaliśmy dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych.
Targowisko będzie działało od poniedziałku do soboty w godzinach 6-15. Zasady prowadzenia handlu zostały ustalone w regulaminie uchwalonym przez Radę Miejską w Nowym Stawie. Odrębną uchwałą Rady Miejskiej określono stawki stawki opłaty targowej.
Codziennie na targowisku będzie pracowała wyznaczona osoba, której zadaniem będzie pobieranie opłaty targowej, a także dbanie o porządek na rynku i w jego otoczeniu. Dodajmy, że targowisko wyposażone jest w praktyczne ławy i zaplecze socjalne z toaletami.
- Pragnę zaznaczyć, że uruchomienie nowoczesnego targowiska oznacza, iż handel w dotychczasowym miejscu staje się zabroniony. Apeluję do kupców oraz mieszkańców, by kierowali się w nowe miejsce i korzystali z nowych udogodnień - mówi burmistrz Jerzy Szałach.
Przypomnijmy, że budowa targowiska wpisuje się w trwającą rewaloryzację centrum Nowego Stawu. W miejscu placu, na którym dotychczas odbywał się handel, trwają prace budowlane, porządkujące tę część Rynku Kościuszki. W przyszłości będą tu mogły być organizowane różnego rodzaju kameralne imprezy kulturalne.
Dofinansowanie budowy „Mojego Rynku” pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, działanie „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”.
fot. UM Nowy Staw