wtorek, 15 października 2024 02:25
Reklama
Reklama

Siedziba klastra energetycznego w starostwie

20 lutego starosta malborski Mirosław Czapla uroczyście otworzył oficjalną siedzibę Klastra Energetycznego Malbork-Żuławy, która mieści się w budynku Starostwa Powiatowego.
Siedziba klastra energetycznego w starostwie

Autor: fot. Tomasz Sułkowski

Zadaniem Klastrów Energetycznych jest wytwarzanie i równoważenie zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią z OZE lub z innych źródeł lub paliw w ramach sieci dystrybucyjnej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV. Obszar działania klastra nie może przekraczać granic jednego powiatu lub 5 gmin. Jego tworzenie polega na zrzeszeniu wytwórców energii ze źródeł odnawialnych.  

Mirosław Czapla, starosta malborski, jest jednym z wiceprzewodniczących Klastra Energetycznego Malbork-Żuławy, koordynatorem jest Zbigniew Kwiatkowski. Klaster ma umożliwić stopniowe uniezależnienie energetyczne powiatu, dzięki czemu powiat być może stanie się wręcz samowystarczalny energetycznie. W klastrze biorą udział m.in. przedstawiciele władz lokalnych, instytucji publicznych oraz przedsiębiorcy. Najważniejszym zadaniem w tej chwili jest przygotowanie strategii rozwoju, co jest warunkiem uzyskania certyfikatu. To szczególnie ważne, ponieważ certyfikowane klastry mogą liczyć  na łatwiejszy dostęp do środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko z Ministerstwa Energi.

fot. Tomasz Sułkowski



Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
test