wtorek, 15 października 2024 00:18
Reklama
Reklama

Będzie nowe miasto partnerskie?

Do burmistrza Malborka Marka Charzewskiego napisał Marcin Wilczek, ambasador RP w stolicy Rumunii Bukareszcie, że burmistrz gminy Feldioara (województwo Braszów) pan Taus Sorin chciałby nawiązać współpracę i wymianę kulturalną z miastem Malbork.
Będzie nowe miasto partnerskie?

Autor: fot. wikipedia / CC BY-SA 4.0

Na terenie rumuńskiej gminy znajduje się bowiem unikalny zabytek historyczny – średniowieczna twierdza... Marienburg. Pierwotne fortyfikacje w Feldioarze (Marinburgu) wznieśli krzyżacy, którzy rządzili regionem Ţara Bârsei (Burzenland) w latach 1211-1225. Przyponijmy, że z tamtych terenów krzyżaków wypędził król węgierski Andrzej II.

Średniowieczna twierdza Marienburg w gminie Feldioara to zabytek historyczny klasy A. Niedawno został on odrestaurowany i udostępniony turystom. Jak pisze burmistrz Taus Sorin w swoim liście do ambasay RP w Rumunii: „Biorąc pod uwagę cenny związek między Feldioarą i Malborkiem, pomost między dwoma państwami i narodami, uważamy, że wartościowa byłaby konkretyzacja tego związku poprzez wymianę kulturalną dla obu stron. Dlatego też zwracamy się z prośbą o umożliwienie kontaktu z Urzędem Miasta Malborka oraz Muzeum Zamkowego w Malborku poprzez wskazanie właściwych osób, z którymi możemy zainicjować dialog.” Burmistrz Feldioary zaprasza też do odwiedzenia twierdy Marienburg na terenie swojej gminy w Rumunii. Burmistrz Malborka nie wyklucza możliwości współpracy partnerskiej z Feldioarą, będzie rozmawiał na ten temat z dyrektorem naczelnym MZM.


Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
test