wtorek, 15 października 2024 00:13
Reklama
Reklama

Przysięga „terytorialsów”

Przysięga wojskowa była zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego ochotników z województwa pomorskiego - 69 mężczyzn i 20 kobiet - którzy dołączyli do grona obrońców Ojczyzny pod oliwkowymi barwami Wojsk Obrony Terytorialnej.
Przysięga „terytorialsów”

Autor: fot. Tomasz Sułkowski

Uroczyste złożenie przysięgi przez nowych „terytorialsów” miało miejsce w niedzielę 24 lutego br. na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Warto podkreślić, że sporą grupę stanowili tu uczniowie szkół średnich, którzy szkolenie przeszli w ramach programu "Ferie z WOT". Kiedy wstępowali do OT, kierowały nimi różne motywacje. Wojskowa tradycja w rodzinie. Szacunek dla państwa i symboli narodowych. Chęć przeżycia niezwykłej przygody. Niesienie bezinteresownej pomocy innym.

Przysięga składana przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej ma wyjątkowy wydźwięk.

Formacja WOT nawiązuje bowiem do tradycji Armii Krajowej, dlatego wraz z wypowiedzeniem słów roty każdy żołnierz tej formacji będzie dumnie dźwigał na swoich barkach tę szlachetną spuściznę.

Przysięga wojskowa to jest zobowiązanie do końca życia. To nie jest przyrzeczenie, że pójdziecie z kimś do kina czy kupicie sobie książkę. Żołnierzem jest się do końca życia i będziecie bronić naszej Ojczyzny, waszych rodzin, bo będziecie działać na terenie naszej odpowiedzialności, czyli w naszym województwie - mówił kmdr Tomasz Laskowski, dowódca 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Do zgromadzonych na placu żołnierzy przemawiał też Zastępca dowódcy WOT gen. bryg. Artur Dębczak. Po odczytaniu listu od Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, powiedział m.in.:

Daliście dowód temu, że jesteście w stanie podołać stawianym wam wyzwaniom i zadaniom. Jesteście pełnoprawnymi żołnierzami Sił Zbrojnych. Razem budować będziemy ten piąty, nowy rodzaj Sił Zbrojnych. Już wkrótce 7 PBOT powiększy się o kolejne nowe garnizony. Kolejni żołnierze dołączą do waszego grona. Jako obywatele posiadacie umiejętności bardzo różne. Jesteście informatykami, nauczycielami, ratownikami medycznymi, ale wspólnie stanowicie jednolity organizm, jakim jest 7 PBOT.

Szczególnym akcentem uroczystości było wystąpienie porucznika Jerzego Kwietniewskiego,ps. "Siwy", kombatanta Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego, który zwrócił się do żołnierzy 7 PBOT:

Wolność, tak jak powiedział marszałek Piłsudski, to nie jest coś, co się dostaje raz na zawsze. Wolności trzeba bronić i strzec. I dlatego ja jako żołnierz Armii Krajowej chylę czoła przed nimi, że są żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej - mówił porucznik Kwietniewski. „Chciałbym być w tej obronie terytorialnej” - podsumował były żołnierz AK, czym wzbudził sympatię i uśmiechy na twarzach zebranych na koszarowym placu gości. Podczas uroczystości por. Jerzego Kwietniewskiego wyróżniono pamiątkowym ryngrafem.

Uroczystość w Malborku była też okazją do uhonorowania medalem "Milito Pro Christo" ppor. OT Grzegorza Wołoszczaka, organizatora szeregu wystaw i prelekcji historycznych w szkołach propagujących najnowszą historię Polski, odznaczonego m.in. przez Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – Kombatanckim Krzyżem Zwycięstwa. To zaszczytne – w imieniu Ordynariatu Polowego – wręczył kapelan 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ks. kmdr por. Sławomir Pałka.

Wszyscy goście, którzy przybyli na uroczystość, w tym rodziny żołnierzy, po zakończeniu oficjalnej części zostali zaproszeni na tradycyjną żołnierską grochówkę. Mogli też obejrzeć koszary i sprzęt wojskowy, na jakim odbywają szkolenia żołnierze obrony terytorialnej.

fot. Tomasz Sułkowski



Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
test