wtorek, 15 października 2024 00:17
Reklama
Reklama

Makieta zamku przestała istnieć

Stopień zniszczeń miniatury zamku, jaki mogli ujrzeć przechodnie idący ulicą Piłsudskiego w ostatni weekend znacznie przewyższał to, co z prawdziwym malborskim zamkiem uczynił sowiecki ostrzał artyleryjski w 1945 roku. Stara makieta zamku została całkowicie starta z powierzchni ziemi. W jej miejsce niebawem ma się pojawić tablica informacyjna prezentująca wygląd makiety, jaka ma być na nowo w tym miejscu zbudowana.
Makieta zamku przestała istnieć
Stara makieta zamku została całkowicie starta z powierzchni ziemi. W jej miejsce niebawem ma się pojawić tablica informacyjna prezentująca wygląd makiety, jaka ma być na nowo w tym miejscu zbudowana.

Autor: fot. Tomasz Sułkowski

Będzie ona odtwarzała wygląd zamku z około 1938 roku. Nową miniaturę zamku tworzy artysta rzeźbiarz Piotr Banasik, mieszkaniec Malborka, absolwent warszawskiej ASP. Jej projekt był konsultowany z pracownikami merytorycznymi MZM. Budowana jest z o wiele trwalszych materiałów niż te użyte do budowy poprzedniej makiety.

Nowa atrakcja miejska powstaje przy współudziale wszystkich przedsiębiorców zrzeszonych w Radzie Gospodarczej działającej przy burmistrzu Malborka. Zgłaszają się też przedsiębiorcy spoza Rady. Przy makiecie umieszczone zostaną znaki firmowe przedsiębiorstw partycypujących w budowie makiety, będzie to więc dla nich znakomita reklama. Niestety budowany w sąsiedztwie miniatury wielopoziomowy parking utrudni turystom podziwianie znad „małego zamku” wyłaniającej się w oddali panoramy tego „dużego” – będzie on nieco przysłonięty, co widać na zamieszczonych zdjęciach.

Wstępnie koszt miniatury zamku szacuje się na 50 tys. złotych. Najmniejsza „cegiełka” na jej budowę kosztuje 1000 zł netto.


Osoby zainteresowane współfinansowaniem zadania mogą się kontaktować ze Zbigniewem Charmułowiczem – tel. 885 689 993, e-mail: [email protected].


Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
test