poniedziałek, 14 października 2024 16:21
Reklama
Reklama

Program "Czyste powietrze" w powiecie

Starostwo Powiatowe w Malborku udostępni swoje pomieszczenie na potrzeby realizacji programu „Czyste powietrze” na terenie powiatu malborskiego. W budynku starostwa mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad dotyczących wypełniania wniosków o dofinansowanie ekologicznych inwestycji.
Program "Czyste powietrze" w powiecie

O bezpłatne udostępnienie pomieszczenia, w którym będzie pracował ekspert Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zwrócił się do starosty malborskiego minister środowiska Henryk Kowalczyk. Starosta Mirosław Czapla prośbę spełnił i wyznaczył miejsce dla doradcy, który ma służyć pomocą mieszkańcom przy wypełnianiu wniosków w ramach programu „Czyste powietrze”.

Nie zastanawiałem się nad tym nawet chwili, bo zależy mi na tym, by mieszkańcy powiatu mogli w łatwy sposób uzyskać wiedzę na temat programu „Czyste powietrze” i mieli możliwość pozyskiwania pieniędzy na wymianę źródeł energii na te ekologiczne - mówi Mirosław Czapla, starosta malborski.

Pokój dla doradcy WFOŚiGW znajduje się w bocznej części budynku starostwa, w miejscu dawnej siedziby Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. To pomieszczenia przystosowane do przyjmowania mieszkańców chcących załatwić sprawę urzędową, bo posiada poczekalnię czy toaletę. Nie wiadomo jednak jeszcze, kiedy ekspert zacznie w wyznaczonym miejscu pracować.

Cały czas czekamy na kontakt ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie rozpoczęcia dyżurów doradcy - mówi Mirosław Czapla. - Telefon do osób mogących udzielić takiej informacji jest stale zajęty. Jest też utrudniony kontakt telefoniczny z wojewódzkim koordynatorem tego projektu. Oczekujemy teraz na odpowiedź na zapytanie przesłane drogą elektroniczną. My w każdym bądź razie jesteśmy przygotowani na rozpoczęcie pracy eksperta wskazanego przez fundusz.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami programu „Czyste powietrze” dofinansowanie, o które będą mogli się ubiegać mieszkańcy, ma dotyczyć na przykład ocieplenia domu, wymiany okien, wymiany wysokoemisyjnego kotła grzewczego. Maksymalna kwota dotacji ma wynosić do 53 tys. zł.

- Nabór wniosków do programu został jednak wstrzymany na początku tego roku. Powodem jest aktualizacja systemów informatycznych w związku z nową ulgą podatkową - wyjaśnia Bogusława Luterek, sekretarz powiatu malborskiego. - Jak podają jednak ogólnopolskie media, mają się zmienić zasady dofinansowania. Komisja Europejska zapowiedziała, że nie będzie finansować pieców na węgiel i inne paliwa kopalne, czyli nawet tych nowoczesnych na gaz. Czekamy jednak cierpliwie na decyzję strony rządowej w sprawie naboru wniosków i zasad dyżurowania eksperta WFOŚiGW w Malborku.


Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
test