Od 2011 r. Janusz Hochleitner pełnił funkcję wicedyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku. Ale nie ograniczał się do pracy na rzecz tej placówki. Angażował się w wiele lokalnych przedsięwzięć.
- 11 lipca br. prof. Janusz Hochleinter był współprowadzącym organizowaną przez nas konferencję, w ostatnich dniach kończył redakcję książki, która będzie wydawnictwem prokonferencyjnym. Był jednym z inicjatorów powstania serii publikacji na temat historii ziemi malborskiej, wydanych przez Malborskie Centrum Kultury i Edukacji pod szyldem „Biblioteka Malborska”. W większości przypadków był redaktorem lub współredaktorem tych książek. Niedawno także, na nasze zaproszenie, uczestniczył w spotkaniu poświęconym dyskusji nt. diagnozy kultury dla miasta Malborka, podczas którego podzielił się z zebranymi celnymi uwagami na temat tożsamości lokalnej i potencjału kulturowego naszego miasta. Był fachowcem od turystyki historycznej, dał się nam poznać jako osoba otwarta na współpracę, prawdziwie zainteresowana badaniem historii naszego miasta i subregionu – napisała Aleksandra Kapejewska, dyrektor Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji w Malborku.
Janusz Hochleitner urodził się w 1966 r. w Pasłęku. Od 1976 r. mieszkał w Elblągu, gdzie ukończył szkołę średnią. Studiował historię na Uniwersytecie Gdańskim i uzyskał tytuł doktora, broniąc w 1994 r. pracę pt. "Kult św. Jana Nepomucena na Warmii". Od 1996 r. pracował jako adiunkt w Instytucie Historii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski). Od 1998 r. był redaktorem naczelnym rocznika Akcji Katolickiej Diecezji Elbląskiej pt. „Akcja”. Jako świecki działacz chrześcijański był m.in. uczestnikiem I synodu diecezji elbląskiej, członkiem komisji tradycji.
Od 2011 r. pełnił funkcję wicedyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku ds. naukowo-konserwatorskich i właśnie jako przedstawiciel tej placówki najbardziej dał się poznać mieszkańcom miasta. Lada dzień miał rozstać się z muzeum.
- Pracę w Malborku miał zakończyć z końcem sierpnia br., ale nie miał być to koniec naszej dalszej współpracy. W listopadzie, na konferencji podsumowującej prace konserwatorskie w zespole kościoła NMP na Zamku Wysokim, zamierzał wygłosić referat „Rewitalizacja przestrzeni sakralnej kościoła NMP. Wokół wyzwań konserwatorskich i odpowiedzialności zarządców obiektu”. Czuł, że powinien wypowiedzieć się na temat zadania, w którym aktywnie uczestniczył. Bóg chciał inaczej… - napisał Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. - Łączymy się w bólu z rodziną i bliskimi, zapewniamy o naszym współczuciu, wsparciu i modlitwie.
- W imieniu własnym, władz miasta oraz mieszkańców Malborka składam Rodzinie, Przyjaciołom oraz Najbliższym wyrazy najszczerszego współczucia. To ogromna strata, odszedł wielki autorytet i wspaniały człowiek, który pozostanie w pamięci wielu z nas na zawsze – tak oficjalnie pożegnał Janusza Hochleitnera Marek Charzewski, burmistrz Malborka.