Jak przekazał nam magistrat, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Malborku stwierdził, iż woda na kąpielisku miejskim przy ul. Wileńskiej 1 w Malborku aż do odwołania nie jest przydatna do kąpieli z powodu zakwitu sinic. Prosimy o zachowanie ostrożności i nie wchodzenie do wody.
Najczęściej, jak informują służby sanitarne, sinice występują masowo w ciepłe, słoneczne, bezwietrzne dni lipca i sierpnia. Możemy się na nie natknąć zarówno w morzu, jak i w jeziorze czy rzece. W optymalnych warunkach kwitnienie powstaje w około dwóch dni i utrzymuje się przez około pięć, siedem dni. Niemożliwe jest określenie na podstawie wyglądu wody, czy zakwit jest niebezpieczny czy też nie.
Ale lepiej być ostrożnym. Kąpiel w wodzie podczas zakwitu sinic skutkuje przede wszystkim dolegliwościami skórnymi. Objawy zatrucia sinicami (a właściwie ich toksynami) to: rumień, pokrzywka, wysypka, świąd skóry, zapalenie spojówek, bóle brzucha, gorączka, dreszcze, bóle mięśni, dolegliwości ze strony układu pokarmowego - wymioty, nudności, biegunka, duszności, zawroty głowy.
Jak uchronić się przed negatywnymi skutkami zakwitu? Przede wszystkim należy unikać kontaktu z kożuchem sinicowym i wodą o zmienionej barwie i nieprzyjemnym zapachu. Nie można też poić taką wodą zwierząt domowych i nie używać jej do podlewania warzyw.