Pierwsza o sprawie poinformowała TV Malbork. Dziennikarze telewizji, powołując się na doniesienia policjantów, poinformowali na swojej stronie o stosowaniu w malborskiej policji mobbingu. Mowa tu o wywieraniu przez przełożonych presji na podległych im policjantach by ci skupiali się na „podkręcaniu” statystyk skuteczności. Mobbingowani mundurowi mieli skupiać się na legitymowaniu nieletnich, kontroli rowerzystów czy sprawdzaniu legalności telefonów komórkowych.
W efekcie 15 policjantów przebywa obecnie na zwolnieniach lekarskich bądź urlopach.
- W powiecie malborskim służbę na co dzień pełni blisko 120 policjantów. Absencja chorobowa funkcjonariuszy - 13 policjantów Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego przebywa na krótkotrwałych zwolnieniach lekarskich, 2 funkcjonariuszy na zaplanowanych urlopach - nie wpływa na obniżenie poziomu bezpieczeństwa mieszańców – mówi asp. Katarzyna Marczyk z malborskiej komendy. - W związku z doniesieniami, medialnymi o rzekomym niewłaściwym traktowaniu policjantów przez przełożonych, Komendant wszczął procedurę, która ma na celu wyjaśnienie okoliczności tej sprawy, czynności w tym zakresie podejmuje również Wydział Kontroli Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku – dodaje Marczyk.
Na stronie Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku opublikowano oświadczenie w sprawie sytuacji w Malborku.
- W związku z informacjami, które docierają z komendy policji w Malborku, Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku polecił uruchomić procedurę antymobbingową w tamtejszej jednostce. Na miejsce skierowano zespół psychologów oraz specjalistów z Wydziału Kontroli KWP w Gdańsku, którzy zajmą się diagnozowaniem sytuacji w komendzie. Dodatkowo w jednostce została powołana specjalna grupa policjantów, którzy mają ustalić czy dochodziło do jakichkolwiek nieprawidłowości. Wszystkie informacje będą przez nas szczegółowo weryfikowane – wyjaśnia nadkom. Joanna Kowalik-Kosińska, rzecznik prasowy KWP
Komenda Wojewódzka przypomina również, że w sytuacjach kryzysowych istnieją różne możliwości reagowania na ewentualne problemy, choćby rozmowa z bezpośrednim przełożonym albo z psychologiem, który pełni dyżur w jednostce. Można też bezpośrednio zwrócić się do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku.
- Z przykrością trzeba zaznaczyć, że żaden z policjantów z KPP w Malborku nie skorzystał z takiej możliwości – informuje nadkom. Kowalik-Kosińska.
W piątek, w malborskiej komendzie był I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku, insp. Krzysztof Kozelan, gdzie osobiście rozmawiał z tamtejszymi policjantami.