Skontaktowała się z nami 70-letnia mieszkanka Malborka, mieszkająca w okolicy nowo powstałej przychodni. Kobieta, wraz z mężem postanowiła odwiedzić placówkę medyczną – jak opowiadała – z zamiarem przeniesienia do niej kartoteki.
- Trzy razy obchodziliśmy budynek dookoła żeby w ogóle znaleźć wejście do przychodni. Zrezygnowani weszliśmy w końcu do apteki i poprosiliśmy o wskazanie nam drogi – relacjonuje mieszkanka Malborka. - Na klatce ciemno – rozumiem – oszczędność energii, ale nieprzyjemny zapach z restauracji, który czuć na klatce jest nie do zniesienia. Dostaliśmy się do pomieszczeń przychodni i proszę państwa – to pic na wodę – fotomontaż! W środku siedzi miła pani – a jakże – i tyle. Lekarzy nie ma – to znaczy był jeden ale już go nie ma, a drugi przyjmuje tylko półtorej godziny w ciągu dnia. I tyle.
O wyjaśnienie poprosiliśmy Pawła Chodyniaka, prezesa PCZ w Malborku.
- Generalnie jest tak, że poradnia działa w ramach pdstawowej opieki zdrowotnej i zapisać się może każdy kto wyrazi wolę – wyjaśnia Paweł Chodyniak. - Póki co nie zapisujemy dzieci, bo nie mamy pediatry. Co do przeniesienia dokumentacji medycznej – pacjent ma prawo przenieść swoją kartotekę samodzielnie ale musi być uprzednio zapisany do przychodni. Otwierając nową przychodnię zaznaczałem, że dostępność lekarzy będziemy zwiększać wraz z rosnącą liczbą pacjentów. Na chwilę obecną lekarz ogólny przyjmuje pacjentów codziennie, godz 12-14, wyjątkiem są środy, kiedy to lekarz przyjmuje w godzinach wczesnoporannych. Od lutego, w każdą środę pacjenci bedą mogli skorzystać z porady w godzinach od 15 do 18. W naszej przychodni przyjmuje dwóch lekarzy: w środy doktor Krzysztof Świątek – Brzeziński, a w pozostałe dni doktor Maciej Pokrzywa – dodaje Chodyniak.
Punkt pobrań czynny jest codziennie.
System oznakowania przychodni widoczny jest na budynku jak i w postaci naklejek na chodnikach.
- Poprawimy system informacyjny i zadbamy o jeszcze lepsze oznakowanie – zapewnia Paweł Chodyniak. - Chętnie przyjrzę się niemiłemu zapachowi z restauracji, o którym wspominają mieszkańcy.
Przypomnijmy.
Paweł Chodyniak, prezes PCZ, w przeddzień otwarcia przychodni mówił „Na początek planujemy uruchomić poradnie lekarza rodzinnego, będzie to poradnia dla osób dorosłych. Na początku będzie przyjmowało tutaj trzech lekarzy - dwóch internistów i jeden lekarz specjalista medycyny rodzinnej. W zasadzie przychodnia działa już od dnia 15 grudnia, dlatego wszyscy chętni mogą się zapisywać. Będzie to również punkt pobrań badań laboratoryjnych. Badania oczywiście są robione w Malborskim Szpitalu ale w przychodni pobierany będzie materiał i wydawane wyniki. Docelowo w przyszłości chcielibyśmy uruchomić poradnię dla dzieci ze szczepieniami. Potrzeba uruchomienia drugiego punktu medycznego w postaci przychodni podyktowana jest coraz mniejszą dostępnością do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jedna z malborskich przychodni zaprzestała udzielania pomocy w zakresie medycyny rodzinnej. Chcielibyśmy zaoferować naszym pacjentom pewną kompleksowość, czyli udzielania świadczenia w odstawowej opiece zdrowotnej, specjalistycznej jak i szpitalnej. Dostępność lekarzy będzie wynikała z ilości zapisanych pacjentów na początek będziemy zapewniać opiekę medyczną każdego dnia ale nie będzie to w typowych godzinach pracy od 8 do 18”.