niedziela, 13 października 2024 14:19
Reklama
Reklama

Z energią Seniorzy! Zacznij regularnie ćwiczyć już od dziś

Dlaczego właściwie rozpoczynać ćwiczenia w podeszłym wieku? Istnieje ku temu parę mocnych powodów. Długie życie może być jeszcze dłuższe jeżeli mądrze zadbasz o swoje zdrowie. Profilaktyka jest skuteczniejsza niż garść leków i stanie w długich kolejkach do lekarza.
Z energią Seniorzy! Zacznij regularnie ćwiczyć już od dziś

Ruch jest lekiem uniwersalnym: działa prewencyjnie i rehabilitacyjnie. Oznacza to, że wspiera proces regeneracji i zapobiega dalszym chorobom. Seniorów trapi wiele przewlekłych dolegliwości. Choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca czy bóle reumatoidalne to tylko niektóre z nich. Dbanie o zdrowie to dwutorowe działanie: zwalczanie chorób, a także zwiększanie dobrostanu, sił witalnych i jasności umysłu.

Często poszukujemy odpowiedzi na przyczyny objawów i dolegliwości, które odzywają się w ciele. Nie potrzeba jednak konsultacji, diagnoz i recept, ponieważ wiele problemów wynika ze sposobu życia. Tak zwana hipokinezja, czyli brak ruchu i zasiedzenie uderzają we wszystkie witalne procesy organizmu. Upośledzają układ oddechowy, odpornościowy krwionośny i mięśniowy. Chroniczne napięcia usztywniają ciało i zmniejszają koordynację ruchową. Ilość leków adresowanych do tych problemów z łatwością wypełni całą szafkę i pobliskie szuflady. Aktywność fizyczna jest wspólnym mianownikiem, który zabezpiecza i wspiera wszystkie te obszary. Sport czy trening jest także świetnym sposobem na spędzanie czasu, a wspólne ćwiczenia integrują i zbliżają ludzi do siebie. Mamy więc wystarczająco dużo argumentów, żeby rozpocząć aktywność fizyczną w zakresie, który nam odpowiada.

Żeby rozpocząć aktywność fizyczną potrzebujesz tak naprawdę, odpowiedzi na kilka pytań. Przede wszystkim - jakie rodzaje treningu są dostosowane do mojego wieku? Jak często powinienem ćwiczyć? Co chcę uzyskać – większą wytrzymałość czy zredukować tkankę tłuszczową?

Trzy filary kompleksowego treningu

Aktywność fizyczna seniorów zawiera trzy elementy, które wspierają się nawzajem. Są to ćwiczenia wytrzymałościowe, siłowe oraz rozciągające. Możesz zadbać o wytrzymałość przez proste aktywności, takie jak marsz, bieg lub jazdę na rowerze. Takie ćwiczenia uodporniają na zmęczenie i aktywują wszystkie mięśnie oraz podziałają zbawiennie na serce. Wzmacniają także stawy i ścięgna, co chroni Cię od losowych wypadków przy pracy lub wypoczynku.

Ćwiczenia siłowe nie muszą być wyczynowe! Niewielkie obciążenia w postaci ciężarków lub elastycznych gum przygotowują mięśnie do codziennego wysiłku, takiego noszenie zakupów. Podczas korzystania z ciężarków zadbaj o płynność i symetrię ruchów, a także chroń lędźwiowy odcinek kręgosłupa. To znacznie ważniejsze od ilości powtórzeń! Unikaj też silnego zaciskania dłoni na przyrządach. Dopasuj wagę przyrządów do swoich możliwości i nie wstydź się małych obciążeń.

Dlaczego potrzebujesz rozciągania i ćwiczeń koordynacji? Są one konieczne do ochrony mięśni po innych rodzajach treningu a także niwelują napięcia, przez które bolą cię plecy, ramiona i nogi. Napięcia są prawdziwą plagą w dzisiejszych czasach, ale także niezawodnym posłańcem. Informują nas, jakie części ciała wymagają uwagi. Dobierz ćwiczenia rozciągające tak, żeby podarować im słuszną dawkę rozprężenia i stymulacji.

Częstotliwość ćwiczeń

Pamiętaj, że to nie intensywność ćwiczeń, a regularność mają znaczenie. Organizm potrzebuje około 8-9 tygodni, żeby przyzwyczaić się do wysiłku. Jednocześnie wyrobisz w swoim codziennym harmonogramie nowy nawyk – ruchu. Z czasem zauważysz, że jesteś silniejszy, bardziej sprawny i lepiej dotleniony.

Przed rozpoczęciem aktywności fizycznej warto skonsultować się z lekarzem – podstawowe badania jak pomiar ciśnienia, badanie poziomu cukru czy EKG pozwolą określić Twoją wydolność i bezpiecznie rozpocząć treningi. Wszystkie rodzaje aktywności potrzebują pauzy czy odpoczynku. Na początek wystarczą 2-3 treningi w tygodniu.

Pamiętaj również o swoim bezpieczeństwie – każdy wysiłek fizyczny to ryzyko kontuzji. Zadbaj o to, żeby na początek się nie przeciążać. Polecamy też zajęcia w grupach – prowadzący je trener na pewno zwróci Ci uwagę co i jak poprawić. Dobierze też właściwe ćwiczenia. Prowadzący jest na miejscu po to, żeby o Ciebie dbać, dlatego nie obawiaj się zgłaszać mu niepokojących objawów, takich jak zwroty głowy, duszności czy ból wieńcowy. Dobra komunikacja z trenerem pozwala wytyczyć najlepszy plan treningowy. Każde ćwiczenie można udoskonalić, zaś uwagi prowadzącego są najcenniejszym źródłem informacji.

Możesz też rozpocząć ćwiczenia w domu. Żeby zrobić to bezpiecznie – wybierz dedykowane seniorom programy. Firma Energa we współpracy z TV Trwam przygotowała 8 odcinków programu „Seniorzy z energią”, gdzie fizjoterapeuta i lekarze, prezentują ćwiczenia i wskazówki jak zacząć ćwiczyć i dbać o siebie. To dobry pomysł dla nieśmiałych i świetny start.

Podsumowanie

Aktywność fizyczną można rozpocząć w każdym wieku, wystarczy zgrać ją z osobistymi możliwościami. Ciało szybko zrewanżuje się za włożony czas i wysiłek, a kolejne poziomy rozwoju będą się na bieżąco otwierać. Nie musisz być sportowcem żeby korzystać z dobrodziejstw aktywności fizycznej. Stopniowo okaże się, że wiele codziennych dolegliwości są raczej skutkiem zasiedzenia niż koniecznością, które kwituje się słowami "starość nie radość".


Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 11°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 31 km/h

Reklama
test