niedziela, 13 października 2024 10:17
Reklama
Reklama

Ekologiczny gaz dla mieszkańców Skórcza. Inwestycja dobra dla mieszkańców i środowiska

SKÓRCZ. Już wkrótce, dzięki firmie Iglotex, mieszkańcy Skórcza będą mogli skorzystać z ekologicznego ciepła, jakie zapewni im nowa elektrociepłownia. O tym fakcie poinformowano podczas uroczystej konferencji, która odbyła się 25 października w siedzibie firmy w Skórczu. Inwestycja ta przyniesie same korzyści przedsiębiorcom i mieszkańcom Skórcza, którzy oddychać będą czystym powietrzem.
Ekologiczny gaz dla mieszkańców Skórcza. Inwestycja dobra dla mieszkańców i środowiska

Niższe koszty ciepła, zmniejszenie rocznej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery z poziomu 14 tys. ton do 3 tys. ton CO2 – co oznacza redukcję szkodliwych spalin aż o 78% – to niewątpliwie jedne z wielu plusów instalacji, która wkrótce zasili niemal połowę miasta.

 3500 ton LNG w 2019 roku
To pierwszy tego typu projekt z udziałem PGNiG. Do budowy układu kogeneracji ze skojarzonym wytwarzaniem energii elektrycznej i cieplnej wraz z siecią ciepłowniczą i energetyczną została powołana specjalna spółka celowa – GI City Therm. Szacowana wartość inwestycji wyniesie blisko 18,7 mln zł, z czego wkład funduszy europejskich to ponad 9,5 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Minimalny wolumen dostaw przewidziany w ramach umowy między PGNiG Obrót Detaliczny a GI City Therm to 700 ton LNG dla firmy Iglotex w 2018 roku. W 2019 roku po uruchomieniu elektrociepłowni dostawy LNG wzrosną do 3500 ton.

Rozwiązanie praktyczne i ekologiczne 
O tym, jak ważna jest to inwestycja, zapewnił prezes Zarządu PGNiG SA Piotr Woźniak.
- To przedsięwzięcie jest doskonałym przykładem na wielostronność wykorzystania LNG, który jako PGNiG sprowadzamy do Polski. Import skroplonego gazu ziemnego jest nie tylko istotny dla bezpieczeństwa energetycznego całego kraju, ale ma też bardzo ważne znaczenie lokalne – wyjaśnił Piotr Woźniak. - Tak jak tu w Skórczu, gdzie poprzez wyspową instalację surowiec zostanie wykorzystany w celach biznesowych, a także do ogrzewania mieszkań – dodał prezes Zarządu PGNiG.
Głos zabrał również Henryk Mucha, prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny, który podkreślił, że rozwiązanie to jest doskonałe dla miast, w których nie ma sieci gazowej.
– Kogeneracja, czyli skojarzenie wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej wraz z siecią ciepłowniczą i energetyczną, to droga, którą chcemy jako PGNiG OD podążać. To nie tylko biznes, ale przykład na to, że ekologiczny gaz LNG jest idealnym rozwiązaniem dla tych miejsc, gdzie sieć gazowa jeszcze nie dotarła, a gdzie władze lokalne myślą o ograniczeniu emisji szkodliwych związków do atmosfery – stwierdził Henryk Mucha.

„Zyska środowisko, ale i mieszkańcy”
Projekt ten skupia wokół siebie wielu partnerów. Partnerem technologicznym, odpowiedzialnym za rozbudowę stacji regazyfikacji, jest Green Investment Sp. z o.o., a partnerem biznesowym projektu – GK Iglotex SA. Ponadto partnerem publicznym został Powiat Starogardzki i Gmina Skórcz.
– Realizacja inwestycji układu kogeneracyjnego to przede wszystkim obniżenie kosztów ciepła i energii elektrycznej dla lokalnego biznesu i mieszkańców, przy jednoczesnym pozytywnym wpływie na środowisko. Nowa umowa na dostawy gazu z pewnym i polskim partnerem, jakim jest PGNiG, to przede wszystkim gwarancja niezakłóconych dostaw surowca – powiedział Artur Sarosiek, prezes GI City Therm Sp. z o.o.
– Przedsięwzięcie przyniesie niesamowite efekty. Na obszarze objętym projektem diametralnie zmniejszy się emisja dwutlenku węgla i rakotwórczego pyłu zawieszonego PM10. To imponujący wynik. Zyska środowisko, ale i mieszkańcy. Przyznam, że pracownicy WFOŚiGW w Gdańsku mają swój udział w realizacji tego przedsięwzięcia. Przyłożyliśmy rękę, aby Skórcz powoli stawał się miastem, w którym przyjemnie się oddycha – podkreślił Maciej Kazienko, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

„Warto być skutecznym w realizacji marzeń”
Tadeusz Włodarczyk przedstawił gościom prezentację i opowiedział o działalności firmy Iglotex, która daje zatrudnienie ponad 3 tys. osób.
- Warto mieć marzenia i warto do nich dążyć. To jest przykład. To jest kolejne marzenie na mojej zawodowej drodze, które udało się spełnić. Kiedyś był węgiel, później był olej mazut, następnie podjąłem decyzję, że idziemy w kierunku gazu… Po jednym ze spotkań z prezesem w trójmieście zadzwoniłem do pana burmistrza i umówiłem się na spotkanie. Przy pomocy miasta i starostwa udało się doprowadzić do tego momentu, gdzie jesteśmy. Warto być skutecznym w swoich marzeniach – podsumował prezes Rady Nadzorczej GK Iglotex Tadeusz Włodarczyk.
- Gmina miejska Skórcz zobowiązała się do podjęcia wszelkich działań zmierzających do poprawy jakości powietrza na jej obszarze – zapewnił burmistrz Janusz Kosecki. - Dzięki tej inwestycji ulegnie poprawie jakość życia wszystkich mieszkańców Skórcza. Projekt daje również nadzieję do poprawy postaw społecznych i zachęci mieszkańców do przyłączania się do sieci ciepłowniczej w kolejnych latach – dodał na koniec burmistrz.


Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 32 km/h

Reklama
test