niedziela, 13 października 2024 10:15
Reklama
Reklama

Jesień życia? Czas do szkoły

Zakończenie kariery zawodowej i przejście na emeryturę u wielu osób wywołuje uczucie pustki. Do tej pory ich życie przebiegało według określonego harmonogramu, w którym ważne miejsce zajmowała praca. Chociaż nadmiar wolnego czasu trudno uznać za powód do narzekań, to wielu osobom trudno jest odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Życie emeryta nie musi jednak oznaczać monotonii i braku zajęć. Oferta spotkań i aktywności przeznaczona dla seniorów staje się coraz ciekawsza i nie dotyczy to tylko dużych miast.
Jesień życia? Czas do szkoły

Autor: Pixabay / klimkin

Uczmy się całe życie

Większość uczelni wyższych w Polsce organizuje w swoich murach zajęcia dla osób, które edukację dawno mają już za sobą. Zazwyczaj wiąże się to z niewielką opłatą semestralną, po uiszczeniu której można uczestniczyć w organizowanych wykładach. Tematyka spotkań jest bardzo szeroka, zaczynając od nauk humanistycznych, poprzez praktyczne warsztaty np. z zakresu prawa czy informatyki. W ramach takich zajęć organizowane są też wspólne wyjścia np. do teatru.

To zrozumiałe, że starsze osoby niechętnie zmieniają swoje nawyki lub uważają, że nowa wiedza na niewiele im się przyda. Wystarczy jednak odrobina odwagi i chęci do powrotu do “szkolnej ławy”, aby przekonać się, że może to rozwój, nauka i poszerzanie swojej wiedzy nie musi być wcale domeną młodych. Powodów jest co najmniej kilka.

Szerokie horyzonty to okno na świat

Nowa wiedza pozwala nam zrozumieć świat i zachodzące w nim zmiany. Każde spotkanie z innymi ludźmi sprawia, że dowiadujemy się czegoś nowego, poznajemy inne punkty widzenia, dzięki czemu sami stajemy się mądrzejsi. Poza tym, warto zobaczyć minę wnuka, gdy dziadek zaskoczy go nowo poznaną ciekawostką.

Rzeczywistość nieustannie się zmienia. W dzisiejszych czasach, każdego dnia powstają nowe wynalazki, odkrywane są nowe zjawiska. Aby zostać na czasie w dynamicznym, współczesnym świecie nie mamy wyjścia - musimy stale aktualizować swoją wiedzę.

Pobudzanie swojego mózgu do wysiłku sprawia, że dłużej cieszyć się będziemy lepszym zdrowiem i nie odczujemy skutków starzenia. Możliwość wyjścia z domu i poznania nowych ludzi spowoduje, że nie zamkniemy się w “bańce” monotonii i starych nawyków, wręcz przeciwnie, za każdym razem odkryjemy lub poznamy coś nowego.

Wraz z wiedzą rośnie samoocena

Popularnym zjawiskiem wśród osób starszych bywa poczucie wyobcowania, a czasem wręcz bycia niepotrzebnym. Dla niektórych emerytura równoznaczna jest z usunięciem się w cień, aby “zrobić miejsce” młodszym. Ciągła edukacja pozwoli przezwyciężyć te czarne myśli. Większa wiedza i umiejętności sprawiają, że poczucie własnej wartości wzrasta, dzięki czemu stajemy się pewniejsi siebie i przekonani, że wciąż mamy wiele do zaoferowania naszemu otoczeniu i bliskim.

Sprawdź czy w twojej okolicy nie ma zajęć i spotkań dla seniorów. W województwie pomorskim trwa właśnie projekt, gdzie w mniejszych gminach, we współpracy z Energą odbywają się zajęcia dla seniorów. Każde takie spotkanie to dawka energii, możliwość spotkania się i zadbania o siebie. Wystarczy tylko wyjść z domu, to już połowa Twojego sukcesu.

Osoby, które nie poprzestają w nauce i rozwoju własnych umiejętności mają więcej energii, lepsze samopoczucie, ich życie jest po prostu dużo łatwiejsze. Zamiast szukać wymówek, szukają nowych wyzwań. Jeśli nie uniwersytet, to na pewno w waszej okolicy mieści się osiedlowa świetlica lub gminny dom kultury. Z pewnością znajdą się tam interesujące zajęcia dla osób w każdym wieku. Zapomnijmy więc o wizerunku babci lub dziadka oglądającego telewizję w bujanym fotelu. Czas się rozwijać i poznawać nowe, bo na to nigdy nie jest za późno.


Podziel się
Oceń

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024 Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°CMiasto: Malbork

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 32 km/h

Reklama
test