Jak podkreślają organizatorzy, tegoroczne spacery mają ukazać różnorodność grodu nad Nogatem, przybliżyć jego historię, wielokulturowość i przeobrażenia architektoniczne od najdawniejszych czasów pierwotnego osadnictwa aż po dzień dzisiejszy. Będzie też okazja do odkrywania ciekawostek i tajemnic Malborka.
W sobotę odbył się pierwszy spacer, który poprowadziła Ewa Lemańczyk. W wycieczce wzięło udział ponad 30 mieszkańców Malborka i okolic.
- Tradycyjne, jak w zeszłym roku każdy z uczestników otrzymał „Spacerownik”, który będzie nie tylko skromną pamiątką. Będzie też miejscem potwierdzeń obecności na kolejnych Spacerach – informuje Bogdan Mąder, prezes Oddziału Przewodnickiego PTTK im. Stefana Dubyny w Malborku. - Trasa wiodła wzdłuż malborskiej Młynówki. Rozpoczęliśmy na osiedlu Południe w rejonie oczywiście starego młyna. Mogliśmy cofnąć się w czasie, aby podziwiać rejony Malborka zachowane już tylko na starych fotografiach. Spacer zakończyliśmy w centrum miasta.
Na zakończenie spaceru padło kilka pytań z zakresu tematyki spaceru a prawidłowe odpowiedzi zostały nagrodzone książkami „Taki był Malbork...” w opracowaniu Bogusława Krauze i Piotra Topolskiego, a zawierające dedykacje autorów.
- Zapraszamy na kolejny spacer, który odbędzie się 1 lipca (sobota), jak zawsze o godz. 11 – zachęca Bogdan Mąder. - Spotykamy się na ul. Jagiellońskiej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Tym razem poznamy historię Malborka jako miasta garnizonowego, od wieków związanego z wojskiem i militaryzmem.