Na pewno wbiła mi się w pamięć ekipa prowizorycznego kosmodromu. Składał się z pompki i kilku desek oraz wyrzutni, która wystrzeliwała rakietę, ku uciesze zainteresowanych, do... sąsiadującego z placem prywatnego ogródka. Przybyłych gonił cybernetyczny smok lub pies z klocków Lego, kłapiąc paszczą na lewo i prawo. Całe szczęście, że był pod kontrolą i na pilota.
Przy drukarce 3D i innych urządzeniach i trenażerach były tłumy. Pomiędzy butami zwiedzających jeździły, zdalnie sterowane smartfonami i tabletami, pojazdy.
Częścią festiwalu było także spotkanie warsztatowe pt. „Praktyczne aspekty CSR wg normy ISO 26 000”. Prowadziła je Beata Rychcik, znana także z anteny radiowej (Radia Malbork), zajmująca się problematyką biznesu, etyki i wszelkimi położonymi blisko tematycznie aspektami. Spotkanie zostało zorganizowane przez malborską Fundację FILM, a dotyczyło praktycznego wymiaru społecznej odpowiedzialności biznesu. Uczestnicy wzięli udział w dyskusji o korzyściach i problemach związanych z siedmioma obszarami normy, tj. ładu organizacyjnego, praw człowieka, aspektami pracowniczymi, środowiska, etyki biznesu, klientami i rozwoju społecznym. Uczestnicy warsztatów byli zgodni co do tego, iż współpraca biznesu z organizacjami pozarządowymi i administracją publiczną sprzyja realizacji projektów społecznych i przynosi korzyści każdej ze stron.
Trzeba przyznać, że temat ciekawy i godny szczegółowych omówień. Bowiem zarówno certyfikaty CSR zmieniają i pokazują społeczną, ludzką twarz biznesu i przedsiębiorców, którzy są nierozerwalną częścią lokalnych i nie tylko lokalnych społeczności. Stanowią o ich rozwoju i dążeniu do dobrobytu wszystkich członków wspólnego środowiska.
Krzysztof Hajbowicz