Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi on około 23 procent wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Najważniejszym czynnikiem wpływającym w istotny sposób na wyniki leczenia jest jak najwcześniejsze wykrycie nowotworu.
Czynnikami ryzyka, które mogą sprzyjać zachorowaniu są m.in.:
- wystąpienie raka piersi wśród członków rodziny (matka, babcia, siostra),
- pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia,
- późna menopauza po 55 roku życia,
- urodzenie dziecka po 35 roku życia,
- bezdzietność.
Program daje możliwość wykonania i oceny mammografii w placówkach, które zawarły umowę z Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Porada profilaktyczna w ramach programu obejmuje przeprowadzenie wywiadu i wypełnienie ankiety oraz wykonanie badania mammograficznego (zdjęcia wraz z opisem dokonanym przez lekarza specjalistę w dziedzinie radiodiagnostyki), a także sporządzenie karty badania mammograficznego pacjentki w systemie informatycznym udostępnionym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jeśli wynik badania mammograficznego wykonanego w ramach programu wzbudzi wątpliwości lekarza, pacjentka zostanie skierowana na dalszą diagnostykę w ramach programu lub, jeśli okaże się to konieczne, na dalsze leczenie w szpitalu albo przychodni specjalistycznej. Jeżeli wynik badania okaże się prawidłowy, to na następne badanie mammograficzne w ramach programu profilaktycznego będzie można się zgłosić się po upływie dwóch lat, chyba że w opisie wyniku badania znajdzie się informacja o konieczności zgłoszenia się na badanie już po upływie 12 miesięcy.
Programem nie są objęte kobiety, które wcześniej leczyły się już z powodu nowotworu piersi o charakterze złośliwym.
Pełną listę placówek, które wykonują badania mammograficzne w ramach programu profilaktycznego finansowanego przez NFZ oraz harmonogram postojów mobilnych mammobusów znaleźć można na stronie www.nfz-gdansk.pl.