Dzięki wejściu Polski do Unii Europejskiej większość przepisów i regulacji prawnych zostało zunifikowanych, co oznacza duże ułatwienia w poruszaniu się po Europie.
Gdzie swobodnie jeździć z polskim OC?
W krajach takich jak: Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy. Można swobodnie poruszać się z OC kupionym w polskim towarzystwie ubezpieczeniowym.
Jeżeli jednak cel wyprawy sięga poza terytorium Unii Europejskiej niezbędna jest Zielona Karta czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Krajami, w których ten dokument jest wymagany są: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.
Zielona karta zazwyczaj wydawana jest bezpłatnie przy zakupie AC. Oczywiście jest to uzależnione od firmy ubezpieczeniowej oraz od posiadanego pakietu Autocasco. Posiadanie tego dokumentu chroni posiadacza pojazdu przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobą trzecim w trakcie prowadzenia samochodu.
Assistance – niezbędnik za granicą
O tym jak bardzo przydatne potrafi być assistance przekonał się każdy kto miał jakąś nieprzyjemną przygodę podczas wycieczki po Europie. Assistance gwarantuje pomoc w wielu awaryjnych sytuacjach na drodze. Zakres pomocy to między innymi holowanie w razie awarii lub wypadku, pomoc mechanika, hotel dla podrzucanych uszkodzonym samochodem, zapewnienie opieki medycznej, pomocy tłumacza czy też udostępnienie auta zastępczego. Nie da się ukryć, że taki rodzaj pomocy może być bardzo przydatny zwłaszcza w przypadku przebywania na terytorium obcego państwa. Wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych oferuje assistance razem z OC, jakie są ceny takiego pakietu oraz, które firmy ubezpieczeniowe posiadają takie pakiety można sprawdzić na stronie Kalkulator OC Auto.
Autcasco jeszcze większa ochrona
Podstawową różnicą pomiędzy AC a OC jest to, że AC pokrywa koszty samochodu nawet w sytuacji gdy do zdarzenia drogowego dojdzie z winy kierującego pojazdem oraz w przypadku zdarzeń niezależnych. Takimi jak kradzież, stłuczka, działanie warunków atmosferycznych. Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym a zakres ochrony można dostosować do własnych potrzeb. Decydując się na poszerzenie swojej ochrony warto zastanowić się czy samochód będzie używany za granicą i czego miała by dotyczyć ewentualna ochrona.